Německo v šoku, armáda se změní

man
27. 10. 2006 11:44
Berlín - Snaha Německa o dobré jméno armády ve světě utrpěla fotografiemi vojáků bundeswehru, pózujících v Afghánistánu s lidskou lebkou.
Německý voják na hlídce v Afghánistánu.
Německý voják na hlídce v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Berlín slibuje nápravu. Ministr obrany dnes oznámil, že dva vojáci zachycení na fotografiích byli z armády okamžitě propuštěni.

Vláda i vedení armády ventilují na tiskových konferencích své pobouření nad fotografiemi, které otiskl bulvární deník Bild.

Dohled nad přípravou vojáků

Jsou na nich zachyceni příslušníci bundeswehru s lidskou lebkou, která zřejmě pochází z masového hrobu nedaleko Kábulu.

Německou veřejnost i politiky obzvláště šokovala fotografie, na níž obnažený voják drží lebku u svého ztopořeného penisu.

Chlapec mává projíždějícímu vozidlu bundeswehru na východě Afghánistánu.
Chlapec mává projíždějícímu vozidlu bundeswehru na východě Afghánistánu. | Foto: Reuters

"Zaměříme se na způsob, jakým jsou naši vojáci připravováni na zahraniční mise. A stejně tak na to, jakým způsobem na ně dohlíží jejich velení," slíbil včera na tiskové konferenci ministr obrany Franz Josef Jung.

Kancléřka Angela Merkelová už ve středu označila snímky za nechutné. "Takové chování je naprosto neomluvitelné," uvedla Merkelová, která stojí v čele koaliční vlády křesťanských a sociálních demokratů.

Ministr Jung včera upřesnil, že vyšetřování se také zaměřuje na šestici mužů, zachycených na fotografiích. Čtyři z nich podle něj bundeswehr už dříve opustili.

Snímky jsou tři roky staré

"Naším cílem je do budoucna zajistit, aby vojáci bundeswehru reprezentovali hodnoty obsažené v německé ústavě," uvedl ministr.

Snímky pocházejí z roku 2003 a byly pořízeny na jedné z rutinních kontrolních cest německých vojáků v okolí Kábulu.

Infobox
Autor fotografie: AP Photo

Berlín vyslal do Afghánistánu v rámci mezinárodních jednotek ISAF téměř tři tisíce vojáků. Mise měla být dokladem toho, že armáda se definitivně zbavila stínu hitlerovského Německa a je připravena se podílet na mezinárodních mírových operacích po boku dalších demokratických států.

Německá média se v komentářích shodují v názoru, že kábulský incident tento úkol ztíží.

Navíc se Němci mohou kvůli fotografiím ocitnout ve větším nebezpečí než dosud.

"Taliban nebo Al-Káida může začít na snímky upozorňovat a říkat: Podívejte se, co dělají Němci našim mrtvým," řekl agentuře Reuters německý vojenský analytik Bernhard Gertz.

"Celá země je tím šokovaná. Toto nelze tolerovat," citoval týdeník Der Spiegel na své internetové stránce afghánského ministra pro ekonomiku Amína Farhanga.

Spojenci mají vyšší nároky

Berlín nedávno prodloužil německou misi v Afghánistánu do října příštího roku, ale němečtí spojenci v NATO od něj žádají více. Chtějí, aby se část německého kontingentu přesunula ze západního a severního Afghánistánu na jih.

Na snímku, pořízeném z amatérského videozáznamu, je konvoj členů Talibanu v jižním Afghánistánu.
Na snímku, pořízeném z amatérského videozáznamu, je konvoj členů Talibanu v jižním Afghánistánu. | Foto: Reuters

Právě na jihu totiž zuří nejtěžší boje s Talibanem, kterému tam čelí hlavně vojáci z Kanady, Nizozemska, USA a Velké Británie. Tyto země tak mají v Afghánistánu nejvyšší ztráty na životech, zatímco Němci nebo Francouzi v jiných částech země nepřišli o mnoho vojáků.

"Vyzýváme další státy NATO, aby nabídly své síly a zúčastnily se nejtěžší části mise na jihu Afghánistánu," řekl k projevu k diplomatům v Ottawě kanadský ministr zahraničí Peter MacKay. Kanaďané jen za letošní rok ztratili v jižním Afghánistánu 34 mužů.

Německo se zapojením do bojových operací proti Talibanu váhá. Příslušníci bundeswehru šli původně do Afghánistánu jako mírové jednotky. Pro boj se s nimi nepočítalo.

Celkem má nyní Německo rozmístěno ve světě na devět tisíc vojáků. Kromě Afghánistánu ještě na Balkáně, v Libanonu a v Kongu.

 

Právě se děje

Další zprávy