Masakr šokoval Německo a zejméně malé desetitisícové městečko Sittensen, kde se odehrál.
V pondělí brzy ráno šel muž vyzvednout do restaruace Lin Yue svoji manželku. Našel ji spolu s dalšími dvěma ženami a třemi muži mrtvou. Všechny oběti byly zastřeleny ranou do týla a každá v jiné místnosti.
Možný svědek zemřel
Všechny měly ruce svázané za zády. Mezi mrtvými je i majitel restaurace.
Včera zemřel další muž, který byl převezen s těžkými zraněnými do nemocnice a policie s ním původně počítala jako s možným svědkem.
Řádění vražedného komanda přežila jen dvouletá dívka, od níž se ale vyšetřovatelé samozřejmě mnoho nedoví.
Původně se v médiích spekulovalo o rodinné hádce nebo loupežném přepadení, ale způsob usmrcení všech sedmi lidí ukazuje na čínský organizovaný zločin.
Takzvané čínské triády působí všude, kde existuje větší čínská komunita. Specializují se na pašování lidí, zbraní i drog, na vymáhání výpalného, obchod s bílým masem, na pirátskou výrobu softwaru i CD nebo DVD nosičů.
Pro Němce novinka
V Německu ale dosud příliš aktivní nebyly. Co se Evropy týká, působí hlavně v Londýně, Manchesteru nebo Amsterodamu.
ČÍNSKÉ TRIÁDY
- Kořeny nejstarší triády sahají do 17.století. Založili ji buddhističtí mniši po roce 1644 po pádu dynastie Ming. Jako tajnou společnost, kde se vyučovalo bojovým uměním, vzájemné solidaritě a odboji vůči dynastii Čching.
- Jsou organizovány všude, kde existuje početnější čínská komunita. Celkem jich je několik desítek. Do jejich činnosti je zapojeno podle odhadů expertů na organizovaný zločin přibližně sto tisíc lidí.
- Největším centrem zůstává Hongkong, na Západě například Londýn, San Fransisco, Toronto. V USA a Evropě vlastní triády řadu nemovitostí.
- Nejvlivnějšími skupinami jsou triády 14K (pojmenovaná podle ulice v Kantonu, kde původně vznikla), Sun Yee On a Woh Shingh Woh. Všechny mají hlavní základnu v Hongkongu.
- Triády se zaměřují na pašování lidí a drog, prostituci, provozování heren, vymáhání výpalného, pirátskou výrobu elektroniky.
"Dosud nevíme o tom, že by čínské zločinecké skupiny působily v Německu velké potíže. Podle evidence za rok 2005 se podílely na celkovém počtu zločinů v SRN zhruba jedním procentem," řekl listu Bild mluvčí Spolkového úřadu pro potírání zločinnosti Dietmar Müller.
O to překvapující jsou vraždy v Sittensenu. Podle obvykle dobře informovaného investigativního časopisu Der Spiegel se zřejmě nejednalo o trest za nevyplacení tzv. výpalného, protože v takovém případě by příslušníci triády jen zničili majetek nebo někoho zranili.
Vraždy totiž znamenají zánik restaurace a s tím i konec příjmů. Navíc je nepravděpodobné, že by se zločinci zaměřili na vydírání krajanů v tak malém a izolovaném místě, jako je desetitisícový Sittensen.
Policie se spíše obává, že masakr je výsledkem konfliktu dvou znepřátelených zločineckých skupin.To může znamenat začátek války a další násilí.
Místní lidé ale tvrdí, že rodina, která restauraci vlastnila, byla oblíbená, a nedokáží si představit její zapojení do organizovaného zločinu.
"Rodina zde byla velmi známá, restauraci vlastnila a provozovala od roku 1997. Byli to velmi milí lidé," řekl novinářům starosta Sittensenu Stefan Tiemann.
Policie zatím tápe
Vyšetřovatelé přiznávají, že zatím nemají čeho se chytit. Vyzývají lidi, kteří v restauraci v neděli večeřeli, aby se přihlásili na policii.
"Nevíme téměř nic o pozadí vraždy ani o motivu. Všechno je zatím velmi nejasné," citovala agentura Reuters mluvčího policie ve spolkové zemi Dolní Sasko.
Zločineckých čínských triád dnes podle expertů existuje ve světě několik desítek. Počet jejich členů se pohybuje od desítek lidí až po dvacet či třicet tisíc osob.
Pocházejí hlavně z jižní Číny, Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu, ale i z asijských zemí, kde žijí početné čínské menšiny. Například z Malajsie.
Další skupiny působí v USA (hlavně na západním pobřeží), Kanadě a Austrálii.