Německo rehabilituje desetitisíce odsouzených homosexuálů, zákon pošlapával jejich lidská práva

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2017 21:18
Desetitisíce homosexuálů, kteří byli od konce druhé světové války do roku 1994 odsouzeni podle zákona zakazujícího sexuální styky mužů, budou rehabilitovány. Příslušný návrh ministerstva spravedlnosti ve čtvrtek schválil Spolkový sněm. Spolkovou radou by měl projít bez problémů. Spolková republika chce takovým krokem dát jasně najevo, že zákaz homosexuálních styků z dnešního pohledu pošlapával základní lidská práva.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Německo rehabilituje desetitisíce homosexuálů, kteří byli od konce druhé světové války do roku 1994 odsouzeni podle zákona zakazujícího sexuální styky mužů. Příslušný návrh ministerstva spravedlnosti ve čtvrtek schválil Spolkový sněm. Spolkovou radou by měl projít bez problémů.

Původní zákon zakazující homosexuální styky pocházel ještě z doby císařství a ve 30. letech minulého století ho zpřísnili nacisté. V této podobě v západním Německu platil až do roku 1969, kdy byl zmírněn. I tak ale příslušný paragraf 175 zůstal v trestním zákoně až do roku 1994. Ve východním Německu byl úplně zrušen už v roce 1968.

Na základě zákona bylo ve spolkové republice do roku 1969 odsouzeno kolem 50 000 mužů, někteří i k několikaletým trestům, do roku 1994 pak dalších asi 14 000 osob. Ve východním Německu bylo do roku 1968 odsouzeno zhruba 4000 mužů.

Odsouzení, kteří spolu měli dobrovolný pohlavní styk, budou nyní rehabilitováni. Spolková republika chce takovým krokem dát jasně najevo, že zákaz homosexuálních styků z dnešního pohledu pošlapával základní lidská práva.

Norma počítá i s odškodněním ve výši 3000 eur (79 tisíc korun) pro každého odsouzeného a dalších 1500 eur (39,5 tisíce korun) za každý započatý rok vězení. Odškodnění by se podle odhadů mohlo týkat zhruba 5000 mužů.

Dnes manželství gayů a leseb podporuje většina Američanů, právo na sňatek by si zasloužili i gayové a lesby v ČR, říká aktivista Evan Wolfson. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy