reklama
 
 

Ruský zákon o zákazu propagace homosexuality je diskriminační, rozhodl evropský soud

20. 6. 2017
Evropský soud pro lidská práva v úterý rozhodl, že ruský zákon zakazující propagaci homosexuality je diskriminační a porušuje evropská pravidla o svobodě projevu. Informovala o tom agentura Reuters. "Samotný účel zákonů a způsob, jakým byly formulovány, neslouží žádným veřejným zájmům," cituje agentura prohlášení soudu ve Štrasburku. Proti federálnímu zákonu z roku 2013, který je známý jako zákon o "gay propagandě", podali žalobu tři ruští aktivisté bojující za práva homosexuálů.

ŠtrasburkEvropský soud pro lidská práva označil ruský zákon zakazující "propagovat před dětmi netradiční sexuální vztahy" za diskriminační a ohrožující svobodu vyjadřování.

Informovala o tom agentura Reuters. "Samotný účel zákonů a způsob, jakým byly formulovány, neslouží žádným veřejným zájmům," cituje agentura prohlášení soudu ve Štrasburku. Podle něj je zákon v rozporu s ustanoveními Evropské úmluvy o lidských právech týkajících se svobody projevu.

Proti tomuto rozhodnutí hlasoval pouze ruský zástupce u evropského soudu Dmitrij Dědov. Ve svém vystoupení podpořil stanovisko Moskvy, která tvrdí, že "pozitivní zobrazování homosexuality negativně ovlivňuje dětský vývoj a zvyšuje hrozbu sexuálního násilí na nich".

Žalobu k Evropskému soudu podali aktivisté ruského hnutí LGBT Nikolaj Bajev, Alexej Kiseljov a zakladatel serveru GayRussia.ru Nikolaj Alexejev. Všichni tři byli v Rusku v letech 2009 až 2012 trestně stíhání za "propagandu netradičních vztahů".

Soud jim přisoudil kompenzaci 50 000 eur.

Od léta 2013 platí v Rusku trestní odpovědnost za gay propagandu mezi nezletilými. Hrozí za ni pokuta až 5000 rublů, a pokud se vyskytuje na internetu, tak dokonce 100 000 rublů.

Celkem za tento přestupek dostalo v letech 2014 až 2016 pokutu 14 lidí.
Do přijetí federálního zákona platila tato omezení v ruské Rjazanské a Archangelské oblasti, stejně jako v Petrohradu.

autor: Zahraničí | 20. 6. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama