Ruský zákon o zákazu propagace homosexuality je diskriminační, rozhodl evropský soud

Zahraničí Zahraničí
20. 6. 2017 10:41
Evropský soud pro lidská práva v úterý rozhodl, že ruský zákon zakazující propagaci homosexuality je diskriminační a porušuje evropská pravidla o svobodě projevu. Informovala o tom agentura Reuters. "Samotný účel zákonů a způsob, jakým byly formulovány, neslouží žádným veřejným zájmům," cituje agentura prohlášení soudu ve Štrasburku. Proti federálnímu zákonu z roku 2013, který je známý jako zákon o "gay propagandě", podali žalobu tři ruští aktivisté bojující za práva homosexuálů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

ŠtrasburkEvropský soud pro lidská práva označil ruský zákon zakazující "propagovat před dětmi netradiční sexuální vztahy" za diskriminační a ohrožující svobodu vyjadřování.

Informovala o tom agentura Reuters. "Samotný účel zákonů a způsob, jakým byly formulovány, neslouží žádným veřejným zájmům," cituje agentura prohlášení soudu ve Štrasburku. Podle něj je zákon v rozporu s ustanoveními Evropské úmluvy o lidských právech týkajících se svobody projevu.

Proti tomuto rozhodnutí hlasoval pouze ruský zástupce u evropského soudu Dmitrij Dědov. Ve svém vystoupení podpořil stanovisko Moskvy, která tvrdí, že "pozitivní zobrazování homosexuality negativně ovlivňuje dětský vývoj a zvyšuje hrozbu sexuálního násilí na nich".

Žalobu k Evropskému soudu podali aktivisté ruského hnutí LGBT Nikolaj Bajev, Alexej Kiseljov a zakladatel serveru GayRussia.ru Nikolaj Alexejev. Všichni tři byli v Rusku v letech 2009 až 2012 trestně stíhání za "propagandu netradičních vztahů".

Soud jim přisoudil kompenzaci 50 000 eur.

Od léta 2013 platí v Rusku trestní odpovědnost za gay propagandu mezi nezletilými. Hrozí za ni pokuta až 5000 rublů, a pokud se vyskytuje na internetu, tak dokonce 100 000 rublů.

Celkem za tento přestupek dostalo v letech 2014 až 2016 pokutu 14 lidí.
Do přijetí federálního zákona platila tato omezení v ruské Rjazanské a Archangelské oblasti, stejně jako v Petrohradu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy