Ještě v roce 1993 tu homosexualita byla trestný čin. Nyní bude Irsku vládnout gay

ČTK ČTK
2. 6. 2017 20:15
Irsko bude mít za týden nového premiéra. Stal se jím osmatřicetiletý Leo Vardkar. Ten se v pátek stal předsedou irské vládní strany Fine Gael. Irsko je katolickou zemí, avšak nový premiér se již před určitou dobou přiznal k tomu, že je gay. Zvolení Vardkara tedy poukazuje na měnící se pohled lidí a potlačování tabu spojenými s homosexualitou.
Leo Varadkar, budoucí irský premiér
Leo Varadkar, budoucí irský premiér | Foto: Reuters

Dublin - Novým předsedou irské vládní strany Fine Gael se v pátek stal ministr sociálních věcí Leo Varadkar. Osmatřicetiletý potomek indického imigranta ve funkci za týden pravděpodobně nahradí premiéra Endu Kennyho, který nedávno oznámil rezignaci.

Varadkar porazil svého vládního kolegu Simona Coveneye, když získal většinu hlasů poslanců své středopravicové strany. Fine Gael doufá, že tento Dubliňan známý svou svou přímostí pomůže straně ke třetímu volebnímu vítězství, napsala agentura Reuters.

Pokud se nestane nic mimořádného, Varadkar bude zvolen premiérem při příštím zasedání parlamentu 13. června. Podle Reuters tak bude prvním premiérem katolické země, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a také nejmladším předsedou vlády v historii.

Zvolení Varadkara podle Reuters poukazuje na měnící se společenské klima v zemi, kde homosexualita byla do roku 1993 trestným činem. Irsko se ale zároveň v roce 2015 stalo první zemí na světě, která schválila manželství homosexuálů v referendu.

Varadkarův otec, který je stejně jako jeho syn lékař, se narodil v Bombaji. Svou manželku, irskou zdravotní sestru, potkal v 70. letech v Anglii. Pár se poté odstěhoval do Irska, kde se jim narodil syn Leo.

 

Právě se děje

Další zprávy