reklama
 
 

Macron se s Putinem shodl na boji s terorismem. Mluvili ale i o právech gayů v Čečensku

29. 5. 2017 19:20
Francouzský a ruský prezident se v pondělí setkali ve Versailles, jednali spolu o situaci na Ukrajině i v Sýrii. Narazili ale například také na postavení homosexuálů v Čečensku, kde jsou lidé této sexuální orientace stíháni a dokonce mučeni. Macron prý Putinovi řekl, že ohledně těchto otázek bude "neustále ve střehu". Za společnou prioritu označili oba prezidenti především boj s terorismem či řešení syrského konfliktu.

Versailles (Francie) - Stav francouzsko-ruských vztahů byl hlavním tématem rozhovorů francouzského a ruského prezidenta ve Versailles. Téměř tříhodinové jednání Emmanuela Macrona a Vladimira Putina se zaměřilo na situaci v Sýrii a na Ukrajině, ale nevyhnulo se ani postavení gayů v Čečensku, kteří jsou podle západních kritiků vystaveni brutálním represím. "O neshodách jsme hovořili otevřeně," řekl novinářům Macron.

Paříž má zájem na spolupráci s Ruskem při řešení syrského konfliktu, prioritou je boj proti terorismu, řekl francouzský prezident na společné tiskové konferenci s Putinem. Francie je stoupencem demokratického přechodného období v Sýrii s tím, že celistvost země bude zachována. "Červenou čarou je v Sýrii užití chemických zbraní," řekl Macron a dodal, že podobný vývoj by mohl vyvolat francouzskou odvetu. O její povaze se nezmínil.

Putin na tiskové konferenci vyjádřil optimismus ohledně společného řešení hlavních světových krizí. "Vidíme společnou platformu, pokud jde o klíčové mezinárodní problémy," řekl ruský prezident. Konkrétně se zmínil o boji s terorismem, o řešení krizí v Sýrii a na Ukrajině a o napjaté situaci kolem severokorejských jaderných a raketových testů.

Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Debata byla podle Macrona věnována i Ukrajině. Paříž si podle francouzského prezidenta přeje, aby se takzvaná normandská skupina, sdružující Francii, Rusko, Německo a Ukrajinu, setkala co nejdřív.

Macron novinářům řekl, že se v rozhovoru s Putinem zmínil i o situaci v Čečensku, kde podle ochránců lidských práv dochází k bezohlednému pronásledování gayů. Macron prý Putinovi řekl, že ohledně těchto otázek bude "neustále ve střehu".

Před versailleským palácem provázela Putinův příjezd demonstrace, jejíž účastníci vyzývali k ukončení represí proti čečenským homosexuálům. Rusko, a zejména čečenský vládce Ramzan Kadyrov, jakékoli pronásledování popírají.

Macron připustil, že během jednání s Putinem se vyskytly neshody. Prezidenti prý o nich jednali otevřeně. Problém údajného vměšování ruských hackerů do francouzských prezidentských voleb, o nichž psala francouzská média, ale podle obou státníků předmětem jednání nebyl. "Tato obvinění nejsou založena na faktech," konstatoval Putin.

Macron nicméně z vměšování do prezidentských voleb ve Francii obvinil ruská média. Stěžoval si, že ruská agentura Sputnik a televize Russia Today během kampaně vyráběly falešné zprávy. Z těchto důvodů prý nebyli jejich zpravodajové vpuštěni do sídla Macronova volebního štábu.

Na dálku v pondělí jednání prezidentů komentovala i Le Penová. Na twitteru dala najevo radost, že šéf Kremlu přijel do Francie, a konstatovala, že vztahy obou zemí se musejí normalizovat. Putin s Le Penovou jednal v Kremlu letos v březnu a na tomto setkání ruský prezident ani dnes nevidí nic mimořádného. "Proč bychom odmítali cizí politiky, kteří stojí o zlepšení vztahů s Ruskem?" řekl novinářům. Jednání prý neznamenalo, že Rusko se chce vměšovat do francouzských voleb.

autor: ČTK | 29. 5. 2017 19:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama