Německo po 30 letech vězení propustí pachatele známého únosu, při němž zemřeli tři lidé

ČTK ČTK
10. 10. 2017 20:50
Po 30 letech by se mohl dostat na svobodu jeden ze dvou bankovních lupičů a únosců, jejichž čin německá média označují jako drama rukojmích z Gladbecku, které si vyžádalo tři mrtvé. Dnes jednašedesátiletého Dietera Degowskiho soud v úterý podmínečně propustil. Verdikt ale ještě není pravomocný, do týdne může vznést prokuratura námitku. Druhý z únosců, Hans-Jürgen Rösner, naopak podle stávajících rozsudků naději na svobodu nemá, ačkoli podle portálu magazínu Der Spiegel soud začal prověřovat, zda i on by mohl být podmínečně propuštěn.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Berlín - Soud v Německu rozhodl o propuštění jednoho ze dvou bankovních lupičů a únosců, jejichž případ v srpnu 1988 vyvolal mezinárodní pozornost. Informovala o tom agentura DPA. Incident, který německá média označují jako drama rukojmích z Gladbecku a který doprovázela pochybení policie, si vyžádal tři mrtvé.

Díky úternímu rozhodnutí soudu by měl v nadcházejících měsících po takřka třiceti letech za mřížemi opustit vězení Dieter Degowski, kterému je nyní 61 let, uvedla agentura DPA. Degowski spolu s Hansem-Jürgenem Rösnerem, který v káznici zůstává, přepadli 16. srpna 1988 banku v Gladbecku. Akce jim ale nevyšla a proto zajali dvojici bankovních zaměstnanců. Policie lupičům i s rukojmími po několikahodinovém vyjednávání umožnila odjet do Brém, kde se následujícího dne zmocnili autobusu s více než třicítkou cestujících.

V Brémách se policii podařilo zadržet Rösnerovu přítelkyni Marion Löblichovou, která cestovala s únosci. Ti ale požadovali po policii její vydání a po vypršení ultimáta zastřelili 15letého italského chlapce. Z Brém lupiči odjeli do Nizozemska. Během cesty se jedno z policejních aut srazilo s nákladním vozem: při nehodě jeden z policistů zemřel.

Z Nizozemska odjeli Degowski s Rösnerem a několika rukojmími zpět do Německa, kde policie srážkou s vozem únosců na dálnici jejich útěk po třech dnech ukončila. Při následné přestřelce lupiči, ještě než je policisté zadrželi, zabili druhého rukojmího.

Případ v Německu vyvolal diskuzi o chybném postupu policie, terčem kritiky byli i novináři, kteří s únosci dělali rozhovory a kteří je během části jejich útěku doprovázeli.

Soud Degowského a Rösnera poslal v roce 1991 do vězení na doživotí. U Degowského později soud určil, že o podmínečné propuštění může požádat nejdříve po 24 letech. Jeho dosavadní žádosti byly neúspěšné a i úterní verdikt je zatím nepravomocný, do týdne totiž může vznést námitku prokuratura. Naopak Rösner zatím podle stávajících rozsudků naději na svobodu nemá, ačkoli podle portálu magazínu Der Spiegel soud začal prověřovat, zda i on by mohl být podmínečně propuštěn. Löblichová ve vězení strávila šest let a nyní žije s novou identitou.