Na únosu v Berlíně se podíleli Vietnamci žijící v Česku. NCOZ vyšetřuje, zda nešlo o agenty rozvědky

Lukáš Prchal Ondřej Kundra, Lukáš Prchal
28. 8. 2017 19:55
Únos bývalého vietnamského politika a berlínského podnikatele vyšetřuje kromě německých úřadů i česká Národní centrála proti organizovanému zločinu. Někteří muži, kteří se na únosu měli podílet, totiž žili nějakou dobu v Česku. Jednou z vyšetřovacích verzí detektivů je, že Vietnamci přišli do Česka před dvěma lety ve skupině vietnamských policistů pozvaných českými úřady na pomoc s odhalováním vietnamského organizovaného zločinu v Česku hlavně v souvislosti s tržnicí Sapa. Policie nyní pracuje s verzí, že součástí skupiny bylo nicméně od začátku i několik agentů vietnamské rozvědky, o nichž česká strana nevěděla.
Trinh Xuan Thanh unesený v Berlíně.
Trinh Xuan Thanh unesený v Berlíně. | Foto: ČTK

Praha - Byznysmen a bývalý funkcionář vietnamské komunistické strany Trinh Xuan Thanh se procházel parkem nedaleko centra německého Berlína, když u něj zastavila dodávka s českými poznávacími značkami. Z auta vyskočilo několik lidí, Vietnamce vtáhli dovnitř a unesli zpět do vlasti. Německá vláda záhy z únosu obvinila vietnamské tajné služby.

Komplikovaný případ, který se odehrál na konci července, nyní vyšetřuje kromě německých úřadů i česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), kam spadá i specializované oddělení na boj s vietnamskými mafiemi.

Detektivové z NCOZ se na případu podílí proto, že podle zdrojů on-line deníku Aktuálně.cz a týdeníku Respekt se na únosu podíleli lidé žijící delší dobu v Česku. "NCOZ poskytla v rámci mezinárodněprávní pomoci součinnost německým kolegům v podobě dílčích úkonů," potvrdila mluvčí NCOZ Iva Knolová.

Jednou z vyšetřovacích verzí detektivů je, že Vietnamci přišli do Česka před dvěma lety ve skupině vietnamských policistů pozvaných českými úřady na pomoc s odhalováním vietnamského organizovaného zločinu v Česku. 

Především se měli soustředit na mafie působící kolem známé pražské tržnice Sapa. Vzhledem k tomu, že ovládali jazyk, disponovali více kontakty a dokázali se lépe infiltrovat do komunity, měli být pro českou stranu cennými spojenci.

Policie nyní pracuje s verzí, že součástí skupiny bylo od začátku i několik agentů vietnamské rozvědky, o nichž česká strana nevěděla. Právě tito muži mohli být podle policie nyní zapojení do únosu Thanha. 

Kromě toho je Česko do případu zapojené ještě tím, že minulý týden soud rozhodl o vydání Vietnamce označovaného jako H. L. N. do Německa.

"Je žádáno předání jmenovaného k trestnímu stíhání pro trestný čin napomáhání a navádění k aktivitám jako agenta výzvědné služby a napomáhání a navádění k únosu a omezování osobní svobody ve zvlášť závažném případě," stojí v dokumentu státního zastupitelství, který má redakce k dispozici.

Únosu se podle policie H. L. N. účastnil společně s dalšími neznámými útočníky mezi 20. a 23. červencem v Praze a v Berlíně.

Vietnamec si údajně pronajal v Praze dodávku Volkswagen, se kterou byl unesen právě Thanh.

A případ řešilo podle informací Aktuálně.cz i tuzemské ministerstvo zahraničí. Jeho vedení si pozvalo zástupce vietnamské ambasády a sdělilo mu, že jestli se prokáže, že diplomati z ambasády o přípravě únosu věděli, přistoupí česká strana k jejich vyhošťování. K tomu již došlo v Německu, tamní ministerstvo zahraničí vypovědělo jednoho zástupce vietnamského velvyslanectví v Berlíně. 

Thanh i přes tlak německé strany zůstává ve Vietnamu. Deset dní po únosu se objevil v tamní televizi, vypadal unaveně a úzkostlivě, měl rozcuchané vlasy a byl oblečený v červeném tričku. V televizi řekl, že se rozhodl dobrovolně vrátit, aby "čelil pravdě, přiznal se k chybám a omluvil se". Jeho rodina tvrdí, že jde o vynucené přiznání. V případě, že bude odsouzen, mu hrozí doživotní vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy