* Do textu jsme nově doplnili vyjádření kancléřky Angely Merkelové
Berlín - Německo chce co nejrychleji opustit výrobu elektřiny z jaderných zdrojů.
Po jednání s premiéry německých spolkových zemí to na tiskové konferenci oznámila kancléřka Angela Merkelová.
Místo jádra se Německo zaměří na obnovitelné zdroje; všechny jaderné elektrárny mají být odstaveny nejpozději v roce 2022.
"Bavili jsme se o plynových a uhelných elektrárnách. Rychlejší odklon od jaderné energetiky povede k tomu, že budeme elektrárny nahrazovat," uvedla Merkelová.
Podle ministra životního prostředí Norberta Röttgena, který zmínil větrnou energii jako hlavní pilíř nového plánu, si kabinet chce své hlavní priority stanovit v červnu.
Obrat o stoosmdesát stupňů nastal v souvislosti s jadernou havárií ve fukušimské atomové elektrárně a následným volebním fiaskem v Bádensku-Württembersku také u vládní Křesťansko-demokratické unie (CDU) a jejího koaličního partnera Svobodné demokratické strany (FDP).
Na přechod k intenzivnějšímu využívání alternativních zdrojů energie se chystá také koncern Siemens, který buduje elektrárny, včetně těch jaderných, po celém světě a investuje do energetiky miliardy eur.
Příliš vysoké riziko
Loni v září přitom vláda kancléřky Angely Merkelové rozhodla, že prodlouží životnost jaderných reaktorů v Německu v průměru o dvanáct let. Změnila tím verdikt rudo-zeleného kabinetu kancléře Gerharda Schrödera, který v roce 2000 oznámil, že Spolková republika ukončí provoz atomových elektráren do dvaceti let.
Jako poslední měl být podle tohoto plánu uzavřen v roce 2024 reaktor Neckarwestheim 2, připojený do sítě v roce 1989.
Po havárii ve Fukušimě nechala Merkelová 14. března pro jistotu odstavit celkem sedm reaktorů, osmý byl odpojen kvůli revizním pracím na základě dřívějšího rozhodnutí. Volební vítězství zelených v Bádensku-Württembersku a protijaderné protesty spolkový kabinet přesvědčily definitivně.