V okolí Fukušimy lékaři navrhují odběr kmenových buněk

Radim Klekner Radim Klekner
15. 4. 2011 14:30
Společnost Tepco začala odškodňovat osoby evakuované z okolí jaderné elektrárny
Radiace je v okolí Fukušimy stále mnohonásobně nad normálem, lékaři se obávají nádorových onemocnění.
Radiace je v okolí Fukušimy stále mnohonásobně nad normálem, lékaři se obávají nádorových onemocnění. | Foto: Reuters

Tokio - Po masivním úniku radiace z jaderné elektrárny Fukušima, způsobeném zemětřesením z 11. března, zvažují japonští lékaři, že začnou lidem vystaveným záření odebírat kmenové buňky.

Chtějí tak získat možnost lépe léčit nádorová onemocnění, která by se mohla v budoucnosti projevit u osob, jež se v kritických chvílích pohybovaly v blízkosti jaderného komplexu.

"Kompletní uzavření elektrárny potrvá roky," napsala v článku pro časopis The Lancet skupina lékařů vedená Tecujou Tanimotem z tokijského Ústavu pro výzkum rakoviny. "Nebezpečí náhodného vystavení záření je pro zaměstnance velké. O to důležitější je vytvoření náležitých zásob krve a kostní dřeně."

V souvislosti s havárií ve fukušimské elektrárně doposud nikdo nezemřel, někteří zaměstnanci a technici, kteří se pokoušeli zmírnit následky neštěstí, však obdrželi poměrně vysoké dávky záření.

Krev a kostní dřeň by podle japonských lékařů mohly být později použity u osob, které onemocní rakovinou a budou prodělávat chemoterapii, aby se tak v jejich těle podpořila tvorba bílých krvinek.

Milion jenů na domácnost

Provozovatel elektrárny, společnost Tepco, začala ve středu v noci shromažďovat kontaminovaný materiál a čerpat radioaktivní vodu, jež se během chlazení rozžhavených reaktorů shromáždila v provozních šachticích pod jadernou centrálou. 

V pátek pak Tepco oznámilo, že se rozhodlo odškodnit 48 tisíc rodin, které musely být v souvislosti s únikem radioaktivity evakuovány z třicetikilometrové bezpečnostní zóny vyhlášené v okolí elektrárny.

Tyto rodiny žijí již několik týdnů v evakuačních centrech. Obchody a firmy, které jim patřily, zůstaly opuštěny, stejně jako jejich domovy či zemědělské usedlosti.

"Základní myšlenka je ta, že jedna domácnost dostane milion jenů (200 000 Kč)," citovala agentura Reuters hlavního vládního mluvčího Jukia Edanu. "Domníváme se, že tyto peníze jsou jako provizorní platba zcela nezbytné."

Podle společnosti Tepco budou další platby následovat. Investiční banka JP Morgan odhaduje, že Tepco může čelit individuálním nárokům na odškodnění v celkové výši dvou bilionů jenů (400 miliard korun). Vláda i vedení společnosti byly v posledních dnech ostře kritizovány, že finanční kompenzaci evakuovaným rodinám nenabídly okamžitě.

"Bylo vytvořeno na 150 evakuačních center," brání se ministr obchodu Banri Kajeda. "Bude chvíli trvat, než peníze dostane každý. Chceme ale, aby to společnost (Tepco) udělala co nejdříve."

Posttraumatický šok

O evakuované je v záchytných střediscích dobře postaráno, řada z nich ale trpí postraumatickým šokem vyvolaným zemětřesením a znásobeným obavami z toho, že byli ozářeni.

Zemětřesení z 11. března navíc provázela řada následných otřesů půdy, kdy místní obyvatelstvo zažívalo chvíle nevýslovného strachu, že se vlny tsunami vrátí znovu.

Katastrofa si zatím vyžádala 13 538 mrtvých, 14 589 osob se však stále pohřešuje. Nejméně tisícovka obětí se nachází v bezprostředním okolí fukušimské elektrárny, jejich těla však dosud nebyla kvůli obavám z radiace odvezena do márnic.

Experti se obávají, že zemětřesení, tsunami a únik radiace zanechají na psychice japonského obyvatelstva, zejména na severovýchodě země, hluboké stopy.

Jak nyní potvrdil deník Asahi Šimbun, mezi řadou místních obyvatel se projevují příznaky zdravotních potíží podobných mořské nemoci. Točí se jim kupříkladu hlava a cítí nevolnost, ačkoliv se jim právě pod nohama země neotřásá.

Podle doktorky Ecuko Kitaové z fakultní nemocnice v Nursingu se tento fenomén naskytne tehdy, když krátce po sobě následuje řada menších zemětřesení.

V posledních šesti týdnech zažili podle seismologů Japonci celkem 400 otřesů půdy.

 

Právě se děje

Další zprávy