Berlín - Napětí mezi Německem a Velkou Británií dané rozdílnými názory na řešení krize eurozóny se prohlubuje a jednou z příčin tohoto stavu je i daň „Robina Hooda".
Kancléřka Merkelová se má v pátek sejít s britským premiérem Davidem Cameronem, aby s ním jednala o ekonomické situaci v EU a zavedení jednotné evropské daně na finanční transakce (oficiálně FTT, neoficiálně Tobinova daň nebo daň Robina Hooda), která by podle názoru mnohých mohla pomoci zachránit některé předlužené země eurozóny před bankrotem.
Její politický spojenec a kolega z Křesťansko-demokratické unie (CDU) Volker Kauder se však již ve středu na konferenci CDU v Lipsku nechal slyšet, že kancléřka se postará, aby Británii její neochota podpořit přijetí celoevropské daně na finanční transakce „jen tak neprošla".
„Docela chápu, že Britové tohle (daň na finanční transakce) nechtějí, když generují téměř 30 procent svého hrubého národního produktu z finančního trhu v londýnském City," prohlásil v této souvislosti Kauder.
"Evropa mluví německy"
Předseda poslaneckého klubu CDU/CSU dále řekl, že Evropa nyní přijímá řešení finanční krize prosazovaná Merkelovou a v souladu s touto skutečností se zaměřuje na prosazování přísnější fiskální disciplíny pro zadlužené země.
„Evropa teď náhle mluví německy," vyhlásil. „Nemíním tím jazyk, ale skutečnost, že přijala nástroje, za které Angela Merkelová tak tvrdě a nakonec tak úspěšně bojovala."
Německo a Francie trvají na tom, že nastal čas, aby na obchodování s akciemi a dluhopisy byla uvalena daň 0,1 procenta a na obchodování s finančními deriváty daň 0,01 procenta.
Evropská komise odhaduje, že tyto daně by mohly vynést ročně až 57 miliard eur, kterými by mohl být posílen rozpočet EU nebo jeho členských zemí.
Byl by to způsob, kterým by finanční sektor splatil běžným daňovým poplatníkům něco z 4,6 bilionu eur, které EU z jejich kapes vydala na záchranu bank od počátku finanční krize v roce 2007.
Kulka do srdce Londýna
Experti EK také tvrdí, že FTT by omezila množství vysoce rizikových transakcí, protože by je prodražila. Británie se ale dani Robina Hooda zuřivě brání.
Britský ministr financí George Osborne se 8. listopadu na setkání ministrů financí EU snažil přesvědčit své kolegy, že její zavedení není reálné.
„Kdybychom se mohli dohodnout, že bude platit v celém světě, pak by to byla dobrá věc, ale to se nestane," varoval Osborne.
Reakce německého ministra financí Wolfganga Schäubleho byla ostrá: „To je jen výmluva, aby se nemuselo nic dělat. Bude to trvat dvacet let, než něco podnikneme, jestliže budeme čekat i na ten poslední ostrůvek na planetě."
Osborne ale namítá, že evropská FTT by masivně zvýhodnila konkurenty Evropy, například USA a Čínu, a její jednostranné zavedení by pro EU „znamenalo sebevraždu".
Důvod, proč Británie tak brojí proti dani Robina Hooda, vysvítá ale spíše z jeho prohlášení, že je to „kulka namířená na srdce Londýna", který je jedním z největších finančních center světa.