Německé volby vyostřilo téma kriminality mladých

Blahoslav Hruška
27. 1. 2008 17:15
Kampaň v Hesensku strhlo téma kriminality mládeže
Kocha podpořila také kancléřka Merkelová.
Kocha podpořila také kancléřka Merkelová. | Foto: Reuters

Wiesbaden - Zemské volby v Německu obvykle málokdy vyvolají pozdvižení. I politologové je berou jen jako barometr nálad obyvatelstva.

Tentokrát je ale vše jinak. V neděli jdou k urnám obyvatelé hned dvou zemí ve středu Německa. A těžko bychom hledali dvě tak rozdílné volební kampaně, jako byly ty v Hesensku a Dolním Sasku.

Zatímco v Hannoveru nabídli úřadující křesťanskodemokratický premiér premiér Christian Wulff a jeho vyzývatel z SPD Wolfgang Jüttner mdlé šachování se statistickými čísly, hesenský Roland Koch z CDU, který obhajuje svůj třetí mandát, vsadil na nezvykle agresivní notu.

Foto: Aktuálně.cz

Celou kampaň totiž postavil na boji proti kriminalitě mladistvých imigrantů. Záminku mu poskytl brutální útok v mnichovském metru, kde dva mladíci tureckého a řeckého původu napadli penzistu.

Čtěte více: Německo neví, co s mladými kriminálníky

Koch nabídl rychlý recept: trestní sazby z paragrafů pro dospělé nebo urychlenou deportaci ze země. Sám se přitom označil za "mluvčího mlčící většiny".

Podle kriminalistických statistik by měl Koch ale kritizovat především sám sebe. Právě za jeho vlády se totiž zločinnost mladistvých zvýšila téměř o třetinu.

Politologové ovšem upozorňují na to, že jen kopíruje svou volební kampaň z roku 1999, kterou překvapivě vyhrál s programem tvrdší politiky vůči cizincům.

A své závazky splnil - hesenské muslimky ve státních službách tak například nesmějí nosit šátek.

Hesenské muslimky nesmějí jako úřednice nosit šátek. Tak tvrdý zákon žádná jiná spolková země nemá.
Hesenské muslimky nesmějí jako úřednice nosit šátek. Tak tvrdý zákon žádná jiná spolková země nemá. | Foto: Blahoslav Hruška

Schröder, Fischer a spol.

Na mediálně viditelného Kocha se navíc nabalili i bývalí politici, kteří již dávno nastartovali novou kariéru v byznysu.

A tak hesenského lídra CDU pokáral třeba exkancléř Gerhard Schröder nebo někdejší zelený šéf německé diplomacie Joschka Fischer.

Průzkumy veřejného mínění každopádně slibují boj na ostří nože. SPD totiž jak v Hesensku, tak Dolním Sasku výrazně zvýšila preference, a křesťanští demokraté v obou zemích tak sotva skončí těsně pod hranicí absolutní většiny jako v roce 2003.

 

Právě se děje

Další zprávy