Zdravotnická reforma spory vyhrotila.
Merkelová původně souhlasila se zvýšením daní, z nichž by se reforma financovala. Na poslední chvíli ale od dohody ustoupila a po jedenáctihodinovém jednání, které se v pondělí protáhlo dlouho do noci, prosadila jiný model.
Od počátku příštího roku tak stoupnou občanům příspěvky na povinné zdravotní pojištění řádově o 0,5 procenta. Zdravotní pojištění dětí ale bude postupně hrazeno z daňových prostředků. Od roku 2008 tak má být vybráno 1, 5 miliard eur a od roku 2009 tři miliardy.
Způsob, jakým CDU změny prosadila, vyvolal v řadách druhé vládní strany kritiku..
"Tato koaliční vláda má jeden problém, a tím je Angela Merkelová. Shnilá ryba smrdí od hlavy," zaútočil na Merkelovou v rádiu vlivný představitel SPD Johannes Kahrs, považovaný za protagonistu pravicového křídla sociálních demokratů.
Přidal se i vicekancléř a exšéf SPD Franz Müntefering, který dosud Merkelovou veřejně nekritizoval.
"Schází jí prostě odvaha," prohlásil Müntefering poté, co změnila názor na podobu zdravotnické refomy.
Od dalšího zvyšování daní odrazovali Merkelovou její straničtí kolegové, hlavně premiéři spolkových zemí Hesenska a Dolního Saska. Argumentovali tím, že pravicová CDU ztratí důvěru části svých voličů.
Velká koalice křesťanských a sociálních demokratů vznikla na konci loňského roku poté, co náskok CDU ve volbách ji nestačil na sestavení pravicové nebo středo-pravicové vlády.
Infobox
JAK VOLILO NĚMECKO
CDU - 226 křesel
SPD - 222 křesel
Svobodní demokraté - 61 křesel
Levicová strana - 54 křesel
Zelení - 51 křesel
Koalice je však v Německu stále méně populární. Podle posledního průzkumu televize ARD považuje vládu za dobrou jen 24 procent Němců. A dvě třetiny obyvatel SRN se domnívají, že tento kabinet neřeší problémy země o nic lépe než předchozí vláda sociálně-demokratického premiéra Gerharda Schrödera.
Sama Merkelová, které podle průzkumu věří 57 procent Němců, problémy bagatelizuje. V rozhovoru pro bulvární denk Bild uvedla, že ohledně dalšího působení koalice je optimistická.
Kritizující sociální demokraty v listu Die Welt ostře napadl Markus Söder, předseda bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), která je sesterskou stranou CDU.
"Udělali by lépe, kdyby drželi jazyk za zuby a soustředili se na práci," uvedl na adresu sociálnědemokratických ministrů a politiků.
Z problémů Merkelové a celé velké koalice zdá se nesmírně těží liberální Svobodní demokraté, kteří skončili v opozici. Podle průkzumu by jim hlas dalo už dvanáct procent německých voličů.