Střelec v Bavorsku pálil z auta na chodce, dva lidi zabil

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 7. 2015 13:52
Ozbrojeného řidiče na západě Bavorska policie dopadla a zatkla. Muž ve stříbrném kabrioletu značky Mercedes útočil nejprve na starší ženu, později usmrtil ještě cyklistu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Norimberk - Střelec na západě Bavorska dnes zabil dva lidi, několik dalších zbraní ohrožoval. Muž, který střílel z auta a který může být psychicky narušený, byl dopaden na čerpací stanici. Na odpolední tiskové konferenci to oznámil zemský prokurátor Gerhard Neuhof, uvedla agentura DPA.

Policie zatím vychází z toho, že útočník si vybíral své oběti náhodně, dřívější spekulace o příbuzenských vztazích se nepotvrdily.

Incident se udál v pětitisícové obci Leutershausen asi 40 kilometrů západně od Norimberka. Útočník nejprve na chodníku z auta zastřelil 82letou ženu, krátce poté zabil o deset let mladšího muže jedoucího na kole. Následně autemodjel do 30 kilometrů vzdáleného Bad Windsheimu, kde byl na čerpací stanici zadržen.

Cestou ještě vystřelil po traktoristovi, kterého poranily střepy z roztříštěného skla.
Na zmíněné benzinové stanici útočník vyhrožoval čerpadlářovi. Když zbraň položil na pult, využil čerpadlář příležitosti a zmocnil se ji. Ihned poté muže přemohla dvojice mechaniků, kteří ho předali přivolaným policistům.

Útočník po zadržení vykazoval podle Neuhofa známky možných psychických potíží, proto jeho stav posoudí odborník. Ten tak rozhodne o tom, zda bude muž umístěn na psychiatrii, nebo do vyšetřovací vazby. Neuhof ke zmíněným psychickým problémům řekl, že muž během jízdy na policejní ředitelství mluvil nesouvisle a že jeho slova nedávala žádný smysl.

Prokuratura podle Neuhofa případ kvalifikovala jako dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Policie vychází z toho, že si své oběti vybral zcela náhodně, žádnou spojitost se zabitými vyšetřovatelé dosud neobjevili. O střelce, kterému je 47 let, se dosud kriminální policie nezajímala.

Střelec legálně vlastní dvě zbraně - pistoli a revolver. Zbrojní pas ale neměl, jen takzvanou kartu držitele střelné zbraně. To ho opravňovalo k tomu, aby zbraně používal pouze pro sportovní účely na střelnicích, jejich nošení při sobě v běžných situacích neměl povoleno.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy