Německá policie překazila útok na berlínském půlmaratonu. Zadržela muže, který chtěl zabíjet nožem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2018 17:57
Zadrženo bylo šest mužů s vazbami na tuniského islamistu Anise Amriho, který v prosinci 2016 v Berlíně najel nákladním vozem do davu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá policie zabránila teroristickému útoku na nedělní půlmaraton v Berlíně. S odvoláním na policejní zdroje o tom informoval deník Die Welt. Podle aktualizovaných zpráv bylo zadrženo šest mužů s vazbami na tuniského islamistu Anise Amriho, který v prosinci 2016 v Berlíně najel nákladním vozem do davu na vánočním trhu a zabil 12 lidí včetně jedné Češky.

Policie později podle agentury DPA zadržení několika osob potvrdila, jejich počet ale neupřesnila. Přímo o teroristickém útoku se policie v prohlášení nezmínila.

"Z několika indicií vyplývalo, že zadržení ve věku 18 až 21 let se mohli podílet na přípravě zločinu, který měl souvislost s touto událostí (půlmaratonem)," uvedla policie. Prohlášení zveřejnila po skončení sportovní akce.

Zda v Berlíně skutečně hrozil útok, je podle DPA nejasné, neboť policie následně zákrok mírnila. Uvedla, že konkrétní důkaz o chystaném útoku nemá, ale že byla kvůli velké sportovní akci mimořádně ostražitá. Policie se rovněž rozhodla zakročit vzhledem k sobotní události v západoněmeckém Münsteru, kde řidič najel dodávkou do davu a následně spáchal sebevraždu. Při činu zahynuli dva další lidé.

Mezi zadrženými je podle policejních informací listu Die Welt člověk, který chtěl v neděli diváky a účastníky závodu napadnout nožem, motivem měla být odplata za Amriho smrt. Při domovní prohlídce, kterou provedla zvláštní zásahová jednotka, u něj byly nalezeny dva připravené nože. Die Welt poznamenal, že nebezpečí veřejnosti nehrozilo, neboť policie o skupině věděla již delší dobu a sledovala ji.

Na Amriho, kterého několik dní po berlínském atentátu zastřelila policie v Itálii, měla čtveřice úzké a soukromé vazby, napsal německý list. Jeden z nyní prohledaných bytů byl údajně terčem policejní razie i po útoku na adventní trh.

Video: V Münsteru najel řidič do lidí, dva z nich nepřežili

V německém Münsteru najel řidič autem do lidí. Na místě je několik mrtvých | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy