Německá ministryně končí ve vládě, kvůli opisování

ČTK ČTK
9. 2. 2013 17:12
Ministryně školství Anette Schavanová přišla v úterý o svůj doktorský titul
Annette Schavan
Annette Schavan | Foto: welt.de

Berlín - Německá ministryně školství Annette Schavanová kvůli své plagiátorské aféře odstoupila. Na sobotní tiskové konferenci kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že její odchod přijala s "těžkým srdcem". 

Schavanová, které univerzita v Düsseldorfu v úterý odebrala doktorský titul, je již druhým ministrem z nynějšího kabinetu Merkelové, který tak činí kvůli opisování vědecké práce.

Schavanová před novináři prohlásila, že se rozhodla dobrovolně odejít, protože nechce poškodit křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Merkelové a nechce se stát pro kabinet přítěží.

V září zemi čekají parlamentní volby. Schavanovou ve funkci nahradí opět žena - vystudovaná matematička Johanna Wankaová.

Odcházející ministryně novinářům zopakovala, že v dizertační práci nepodváděla a ani neopisovala. "Obvinění se mě hluboce dotkla," řekla. "Rozhodnutí (univerzity) nepřijmu a podniknu proti němu právní kroky."

Vysvětlila, že soudní spor mezi školou a ministryní školství by poškodil nejen její úřad, ale celou vládu i CDU. "Toho se chci vyvarovat," řekla. Po odchodu z funkce se chce zaměřit na svůj poslanecký mandát.

Univerzita v Düsseldorfu odebrala Schavanové doktorát s tím, že v její vědecké práci z roku 1980 shledala "úmyslný záměr o podvod", když "v celé dizertaci systematicky a záměrně uváděla myšlenky, které ve skutečnosti nepocházely od ní".

Schavanová, která patří k nejbližším spojencům Merkelové, bezprostředně po výroku univerzity odmítla odstoupit a tvrdila, že v dizertaci nepodváděla. 

Její postoj kritizovala opozice, která připomněla, že během plagiátorské aféry tehdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga ministryně prohlásila, že se jako dlouholetá vysokoškolská pedagožka za svého kolegu stydí.

K nejvýše postaveným "obětem" plagiátorských afér patří i bývalý maďarský prezident Pál Schmitt, který z funkce odstoupil loni začátkem dubna poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

V Česku aféra s podezřelým získáváním titulů otřásla před čtyřmi roky právnickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni. Ta nakonec zrušila 12 protiprávně vydaných diplomů v oboru právo, většinou šlo o magisterské tituly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy