Německá ministryně končí ve vládě, kvůli opisování

ČTK ČTK
9. 2. 2013 17:12
Ministryně školství Anette Schavanová přišla v úterý o svůj doktorský titul
Annette Schavan
Annette Schavan | Foto: welt.de

Berlín - Německá ministryně školství Annette Schavanová kvůli své plagiátorské aféře odstoupila. Na sobotní tiskové konferenci kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že její odchod přijala s "těžkým srdcem". 

Schavanová, které univerzita v Düsseldorfu v úterý odebrala doktorský titul, je již druhým ministrem z nynějšího kabinetu Merkelové, který tak činí kvůli opisování vědecké práce.

Schavanová před novináři prohlásila, že se rozhodla dobrovolně odejít, protože nechce poškodit křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Merkelové a nechce se stát pro kabinet přítěží.

V září zemi čekají parlamentní volby. Schavanovou ve funkci nahradí opět žena - vystudovaná matematička Johanna Wankaová.

Odcházející ministryně novinářům zopakovala, že v dizertační práci nepodváděla a ani neopisovala. "Obvinění se mě hluboce dotkla," řekla. "Rozhodnutí (univerzity) nepřijmu a podniknu proti němu právní kroky."

Vysvětlila, že soudní spor mezi školou a ministryní školství by poškodil nejen její úřad, ale celou vládu i CDU. "Toho se chci vyvarovat," řekla. Po odchodu z funkce se chce zaměřit na svůj poslanecký mandát.

Univerzita v Düsseldorfu odebrala Schavanové doktorát s tím, že v její vědecké práci z roku 1980 shledala "úmyslný záměr o podvod", když "v celé dizertaci systematicky a záměrně uváděla myšlenky, které ve skutečnosti nepocházely od ní".

Schavanová, která patří k nejbližším spojencům Merkelové, bezprostředně po výroku univerzity odmítla odstoupit a tvrdila, že v dizertaci nepodváděla. 

Její postoj kritizovala opozice, která připomněla, že během plagiátorské aféry tehdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga ministryně prohlásila, že se jako dlouholetá vysokoškolská pedagožka za svého kolegu stydí.

K nejvýše postaveným "obětem" plagiátorských afér patří i bývalý maďarský prezident Pál Schmitt, který z funkce odstoupil loni začátkem dubna poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

V Česku aféra s podezřelým získáváním titulů otřásla před čtyřmi roky právnickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni. Ta nakonec zrušila 12 protiprávně vydaných diplomů v oboru právo, většinou šlo o magisterské tituly.

 

Právě se děje

Další zprávy