Ministryně školství opisovala, škola jí vzala titul

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 2. 2013 9:57
Annette Schavanová, blízká spojenkyně Angely Merkelové, se chce hájit u soudu
Annette Schavan
Annette Schavan | Foto: welt.de

Berlín - Ve vládě německé kancléřky Angely Merkelové sedí další plagiátorka. O doktorský titul tentokrát přišla ministryně školství Annettá Schavanová.

Rada filozofické fakulty univerzity v Düsseldorfu v pondělí po několikahodinovém jednání rozhodla, že politička opisovala ve své dizertační práci.

Schavanová čelí již od loňska obvinění, že ve své práci z roku 1980 špatně citovala a uváděla nesprávné prameny.

Blízká spojenkyně Merkelové sice připustila některé "chyby ze spěchu", podezření z úmyslného podvádění při sepisování vědecké práce ale rezolutně odmítla.

Fakultní rada univerzity se však shodla, že v dizertaci systematicky a záměrně uváděla myšlenky, které nepocházely od ní. Pro odebrání titulu hlasovalo dvanáct členů rady, dva byli proti a jeden se zdržel.

Schavanová, která se jednání neúčastnila, neboť je pracovně v Jižní Africe, může rozhodnutí do jednoho měsíce napadnout u správního soudu v Düsseldorfu. Její advokáti už oznámili, že tak učiní.

Guttenberg, Schmitt a další

Merkelová až dosud za bývalou místopředsedkyní svých křesťanských demokratů (CDU) stála, podle německých médií je ale těžko představitelné, aby ministryně odpovědná za vědu a školství ve funkci po ztrátě titulu zůstala.

Svým odchodem by rozšířila řady politiků, které opisování ve vědecké práci stálo křeslo.

K nejvýše postaveným "obětem" těchto afér patří bývalý maďarský prezident Pál Schmitt, který z funkce odstoupil loni v dubnu poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

O titul doktora práv přišel předloni také tehdejší populární německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy