Německá vláda chce mít v rámci boje proti terorismu možnost sestřelit unesené civilní letadlo, pokud by reálně hrozilo, že s ním únosci chtějí zasáhnout významný cíl.
Protože ústavní soud na základě současného znění základního zákona takovou možnost nepovolil, chce vláda ústavu změnit. Plán kabinetu Angely Merkelové ohlásil ministr vnitra Wolfgang Schäuble.
Podle něj vláda navrhne příslušný dodatek ke spolkové ústavě a vytvoří nový návrh zákona o bezpečnosti letecké dopravy, který by možnost případného sestřelu reguloval.
Ústavní soud: Jde o porušení práva na život
Podobný zákon již německý parlament v roce 2004 přijal, ale ústavní soud jej letos v únoru zrušil. Zdůvodnil to tím, že platná ústava nic takového nepřipouští.
"Vláda nemá v žádném případě právo zabít neozbrojené civilisty," uvádělo se v tehdejším odůvodnění. Soud proto odmítl zákon o bezpečnosti vzdušného prostoru, podle nějž by armáda mohla na příkaz pověřeného člena vlády sestřelit unesené letadlo.
Útavní soudci rozhodli, že zákon o bezpečnosti vzdušného prostoru porušoval nejen základní lidské právo na život, ale i právo na lidskou důstojnost, neboť nevinní cestující by se stali pouhým objektem státní akce.
Vláda: Chceme zabránit novému 11. září
Vláda však má po posledních zkušenostech s teroristy jiný názor. I když si uvědomuje, že sestřelení by mohl být jen velmi výjimečný krok ve velmi vyhrocené situaci, domnívá se, že takovou možnost by pro bezpečnost ostatních občanů měla mít.
"Sestřelení uneseného letadla s cestujícími by bylo ospravedlnitelné jen tehdy, pokud by opačný postup přinášel Německu velmi vážnou hrozbu," vysvětlil Schäuble. "V případě podobném 11. září 2001, kdy teroristé s unesenými letadly zničili mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, by bylo sestřelení právě tak potřebné jako právně přípustné," dodal.
V Česku letadlo sestřelit jde
Ohrožení v případě teroristických útoků vedlo - přes právní spornost - již řadu států k opatřením, která v krajních situacích povolují civilní letadlo sestřelit.
V Česku možnost sestřelit civilní letadlo odsouhlasil 10. října 2001 kabinet Miloše Zemana na základě právní analýzy předložené tehdejším předsedou legislativní rady, vicepremiérem Pavlem Rychetským.
Rusové nehledí ani na rukojmí
Zákon povolující sestřelení civilního letadla v červenci definitivně schválili v Rusku. Ruská verze dokonce výslovně zdůrazňuje, že při rozhodování o sestřelu uneseného letadla nerozhoduje, zda jsou na palubě rukojmí.
V USA platí nyní pravidlo, podle něhož je armáda připravena sestřelit jakékoliv civilní letadlo, které se podezřele odchýlí od svého kurzu.
Sestřelit civilní letadlo lze za určitých podmínek například i ve Francii nebo na Slovensku. Variantu sestřelení mají i protiletadlové obrany Nizozemska a Belgie a zřejmě i další státy. Tajné usnesení vlády ošetřuje ve prospěch sestřelu tento ožehavý problém v Maďarsku.