Berlín - Hackeři se zmocnili přístupových údajů k 16 milionům e-mailových účtů.
Víc než polovina zřejmě patří Němcům, oznámil Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI).
Na nabourání obrovského množství e-mailů přitom vyšetřovatelé narazili náhodou - při analýze sítí užívaných kyberzločinci.
Úřad proto zřídil i webové stránky, kde si uživatelé mohli ověřit, zda jejich účet nebyl napaden. Ty ale záhy pod náporem zkolabovaly.
Němci... A kdo dál?
Podle Tima Grieseho z BSI má víc než polovina zasažených e-mailových kont koncovku ".de", z čehož úřad usuzuje, že jde o německé účty.
Jaké další země byly tímto útokem postiženy, BSI nezveřejnil. Vyšetřování případu prý stále probíhá a podle agentury DPA úřad nechtěl prozradit ani zdroj, odkud informace o krádeži dat obdržel.
Zjištěna podle něj byla při prozkoumávání takzvaných botnetů, což jsou sítě počítačů napadených speciálním softwarem, jenž bez vědomí uživatelů postižených přístrojů rozesílá nevyžádanou reklamu (spam) nebo škodlivé programy.
"Za botnety se skrývá zatraceně velké množství kriminální energie," zdůraznil BSI.
Snadná rada: heslo si změňte
Napadeným uživatelům úřad doporučil, aby u svých počítačů zkontrolovali přítomnost potenciálně závadných programů.
A rovněž preventivně změnili přístupová hesla nejen ke svému e-mailovému účtu, ale i k sociálním sítím a on-line obchodům, neboť i k nim se pachatelé mohli dostat.
Mnoho uživatelů navíc používá stejná přihlašovací jména a hesla do více webových služeb, což nebezpečí zneužití těchto dat ještě zvětšuje, varoval BSI.