Němci jdou českou cestou, zavedli rodičovský příspěvek

Radim Klekner Radim Klekner
9. 11. 2012 17:15
Až doteď německé rodiny s dětmi pobíraly jen přídavky na dítě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Berlín - Ostrá debata se v pátek strhla mezi poslanci v německém parlamentu. Rozhodovali, zda by v zemi měl, či neměl být zaveden rodičovský příspěvek

Kdo by však čekal, že peníze pro rodiny žádali levicoví sociální demokraté (SPD), je na omylu. S nápadem přišla - na české poměry paradoxně - vládní koalice křesťanských demokratů (CDU) a liberálů (FDP).

Opoziční sociální demokracie byla naopak ostře proti. Argumentovala tím, že příplatek ve výši sto eur (2540 Kč) měsíčně bude ženám bránit v návratu do zaměstnání. A znemožní budování nových školek a jeslí.

Sociální dávku označila jako "prémii za izolaci".

Návrh nakonec prošel 310 koaličními hlasy, 282 poslanců z řad sociálních demokratů, Zelených a strany Die Linke (Levice) hlasovalo proti. K nim se připojilo také šest legislativců z vládního tábora.

Na základě schváleného zákona budou rodiče dětí mladších tří let, kteří se svými potomky zůstanou doma, pobírat sto eur již od 1. ledna příštího roku.

Od srpna 2014 bude příplatek navýšen o dalších padesát eur. Částku bude možné využít také k úhradě penzijního připojištění a jako spoření na studia dítěte.

V Německu funguje systém cenově dostupných soukromých či firemních školek a jeslí. Navíc je čím dál běžnější dávat své potomstvo do "dětských skupin", splňujících ovšem přísné hygienické a pedagogické požadavky. Míst je však málo.

Opozice již naznačila, že zákon napadne u Spolkového ústavního soudu.

"Příplatek za péči o dítě je zásadní nesmysl!" hřímal nedávno korunovaný kancléřský kandidát SPD Peer Steinbrück, citovaný deníkem Spiegel on-line. "Byl prosazen s velkým sebezapřením, zejména ze strany FDP." 

Rodičovský příplatek bude německé daňové poplatníky stát 1,2 miliardy eur. Rozpočet spolkové vlády činí 300 miliard, stejnou částku pak rozpočet spolkových zemí, který je od něj oddělen. Hrubý domácí produkt Německa se rovná 2,4 bilionu eur.

Poplatek u lékaře? Zrušen

Zcela jednomyslně naopak Spolkový sněm na stejném zasedání schválil zrušení poplatku u lékaře. Ten činil deset eur a němečtí občané jej platili v případě první návštěvy praktického či zubního lékaře za daný kvartál.

Zavedení rodičovského příplatku ostře napadl kandidát SPD na úřad kancléře Steinbrück.
Zavedení rodičovského příplatku ostře napadl kandidát SPD na úřad kancléře Steinbrück. | Foto: Reuters

Zdravotní pojišťovny v současnosti vykazují přebytek ve výši 14 miliard eur.

"Poplatek placený za návštěvu u lékaře nelze považovat za smysluplnou spoluúčast na financování zdravotnictví," nechal se slyšet resortní ministr Daniel Bahr (FDP).

Se zrušením poplatků souhlasilo podle průzkumů i 88 procent Němců.

Německé zdravotnictví je značně nákladné, a občané Spolkové republiky platí proto na zdravotní pojištění 8,2 procenta ze své hrubé mzdy. Částkou odpovídající dalším 9,5 procentům přispívají do systému jejich zaměstnavatelé.

Průměrná hrubá mzda v Německu činí přibližně 3380 eur. Německo, podobně jako ostatní země západní Evropy, nezná pojem, jako je hrubá mzda, a zaměstnanci i jejich zaměstnavatelé se na úhradách zdravotního a sociálního pojištění podílejí přibližně stejným dílem. 

 

Právě se děje

Další zprávy