Němci jdou českou cestou, zavedli rodičovský příspěvek

Radim Klekner Radim Klekner
9. 11. 2012 17:15
Až doteď německé rodiny s dětmi pobíraly jen přídavky na dítě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Berlín - Ostrá debata se v pátek strhla mezi poslanci v německém parlamentu. Rozhodovali, zda by v zemi měl, či neměl být zaveden rodičovský příspěvek

Kdo by však čekal, že peníze pro rodiny žádali levicoví sociální demokraté (SPD), je na omylu. S nápadem přišla - na české poměry paradoxně - vládní koalice křesťanských demokratů (CDU) a liberálů (FDP).

Opoziční sociální demokracie byla naopak ostře proti. Argumentovala tím, že příplatek ve výši sto eur (2540 Kč) měsíčně bude ženám bránit v návratu do zaměstnání. A znemožní budování nových školek a jeslí.

Sociální dávku označila jako "prémii za izolaci".

Návrh nakonec prošel 310 koaličními hlasy, 282 poslanců z řad sociálních demokratů, Zelených a strany Die Linke (Levice) hlasovalo proti. K nim se připojilo také šest legislativců z vládního tábora.

Na základě schváleného zákona budou rodiče dětí mladších tří let, kteří se svými potomky zůstanou doma, pobírat sto eur již od 1. ledna příštího roku.

Od srpna 2014 bude příplatek navýšen o dalších padesát eur. Částku bude možné využít také k úhradě penzijního připojištění a jako spoření na studia dítěte.

V Německu funguje systém cenově dostupných soukromých či firemních školek a jeslí. Navíc je čím dál běžnější dávat své potomstvo do "dětských skupin", splňujících ovšem přísné hygienické a pedagogické požadavky. Míst je však málo.

Opozice již naznačila, že zákon napadne u Spolkového ústavního soudu.

"Příplatek za péči o dítě je zásadní nesmysl!" hřímal nedávno korunovaný kancléřský kandidát SPD Peer Steinbrück, citovaný deníkem Spiegel on-line. "Byl prosazen s velkým sebezapřením, zejména ze strany FDP." 

Rodičovský příplatek bude německé daňové poplatníky stát 1,2 miliardy eur. Rozpočet spolkové vlády činí 300 miliard, stejnou částku pak rozpočet spolkových zemí, který je od něj oddělen. Hrubý domácí produkt Německa se rovná 2,4 bilionu eur.

Poplatek u lékaře? Zrušen

Zcela jednomyslně naopak Spolkový sněm na stejném zasedání schválil zrušení poplatku u lékaře. Ten činil deset eur a němečtí občané jej platili v případě první návštěvy praktického či zubního lékaře za daný kvartál.

Zavedení rodičovského příplatku ostře napadl kandidát SPD na úřad kancléře Steinbrück.
Zavedení rodičovského příplatku ostře napadl kandidát SPD na úřad kancléře Steinbrück. | Foto: Reuters

Zdravotní pojišťovny v současnosti vykazují přebytek ve výši 14 miliard eur.

"Poplatek placený za návštěvu u lékaře nelze považovat za smysluplnou spoluúčast na financování zdravotnictví," nechal se slyšet resortní ministr Daniel Bahr (FDP).

Se zrušením poplatků souhlasilo podle průzkumů i 88 procent Němců.

Německé zdravotnictví je značně nákladné, a občané Spolkové republiky platí proto na zdravotní pojištění 8,2 procenta ze své hrubé mzdy. Částkou odpovídající dalším 9,5 procentům přispívají do systému jejich zaměstnavatelé.

Průměrná hrubá mzda v Německu činí přibližně 3380 eur. Německo, podobně jako ostatní země západní Evropy, nezná pojem, jako je hrubá mzda, a zaměstnanci i jejich zaměstnavatelé se na úhradách zdravotního a sociálního pojištění podílejí přibližně stejným dílem. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy