"Tohle už není přátelství." Trump obrací Evropu k Rusku, Němci věří Putinovi víc než Američanům

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2018 7:45
Der Spiegel: Trump ignoruje sedmdesát let důvěry. Západ, jak jsme jej znali, už neexistuje.
Německá kancléřka Angela Merekelová navštívila v Soči ruského prezidenta Vladimira Putina. | Video: Reuters

Hamburk - Rusko a jeho prezident Vladimir Putin mají v Německu už více stoupenců než současné Spojené státy v čele s jejich prezidentem Donaldem Trumpem.

V týdeníku Die Zeit to konstatuje komentátor Michael Thumann.

Upozorňuje na nebezpečnou situaci v nejlidnatější členské zemi Evropské unie, členském státě NATO a tradičním americkém spojenci. Jak politické elity, tak veřejnost se od Spojených států odvrací, přičemž v Rusku vidí normálního partnera.

Trumpova politika podle Thumanna ničí transatlantické partnerství. Zmiňuje se o tweetu, který vyvolal v Německu velké rozčarování. Nový americký velvyslanec v Berlíně po americkém odstoupení od jaderné dohody s Íránem napsal, že německé firmy by měly Írán co nejrychleji opustit.

"Nálada v Německu se mění. Klidný, realistický tón nového ministra zahraničí Heika Maase vůči vládě vůči Moskvě nezakryje rostoucí zděšení Němců z Trumpa. Tweet amerického velvyslance byl něco jako svržená bomba. Rozhořčení nad USA je jednomyslné," píše německý komentátor.

Německo a Francie odmítly Trumpovo odstoupení od jaderné dohody s Íránem. Odmítají zároveň, aby USA uvalily sankce na evropské firmy, které s Íránem obchodují. Trumpovi na popularitě v Evropě nepřidaly hrozby zavedení cen na ocel a hliník z Evropské unie a zdanění německých automobilů dovážených na americký trh ve výši 35 procent.

Vůči Rusku sice německá vláda prosazuje sankce kvůli anexi Krymu a válce na Ukrajině. Na druhé straně Berlín a Moskva dojednávají stavbu plynovodu Nord Stream 2, který povede zemní plyn z Ruska pod Baltským mořem přímo do Německa a bude velkým strategickým úspěchem ruského plynárenského gigantu Gazprom.

I Trumpův tlak na to, že by Německo mělo zvýšit výdaje na obranu, není v zemi přijímán příliš pozitivně, přestože kancléřka Angela Merkelová v tomto bodě s americkým prezidentem téměř výjimečně souhlasí.

"Máme některé, jež neplatí, a s nimi se to bude řešit. Německo by mělo dokázat svoji vůdčí roli tím, že bude dávat více peněz na obranu," řekl Trump minulý čtvrtek. Prezident Spojených států chce po všech členských státech Severoatlantické aliance, aby dávali na zbrojení a armády dvě procenta svého HDP. Německo loni dalo 1,3 procenta HDP.

Podle nedávného průzkumu televize ARD věří Rusku třicet procent Němců, Spojeným státům pětadvacet procent. Průzkum společnosti Pew Research na konci loňského roku ukázal, že Trumpovi důvěřuje jedenáct procent obyvatel spolkové republiky, Putinovi pětadvacet procent.

"Putin ví, že globální zápas mezi Sovětským svazem a Spojenými státy během studené války závisel na tom, kdo co získá v Německu. Rozdělení Německa bylo kompromisem, ale po roce 1989 odešlo Německo na Západ, což Putin retrospektivně vidí jako porážku. Ruský prezident se ale domnívá, že celý tento tento příběh ještě není u konce," napsal Michael Thumann v Die Zeit.

Další vlivný německý časopis Der Spiegel je rovněž pesimistický. "Západ, jak jsme ho znali, už neexistuje. Náš vztah se Spojenými státy nyní nemůže být nazýván přátelstvím a jen stěží partnerstvím. Prezident Trump ignoruje sedmdesát let důvěry. Chce trestat cly a vyžaduje poslušnost," uvádí týdeník.

Podívejte se na video: S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Trump vychází dobře.

Trump děkoval za skvělou spolupráci. Macron chce další boj proti agresivnímu nacionalismu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy