* Němci si stěžují na příliv pervitinu z Česka. V Bavorsku ho loni zabavili víc než v roce 2011. * Drogu pro Němce vyrábějí hlavně Vietnamci. * Aktuálně.cz vývoz českého pervitinu do Bavorska detailně zmapovalo. Přinášíme první ze série článků.
Mnichov (od naší zvláštní zpravodajky) - 14,3 kilogramu. Na tohle číslo čeká celé Bavorsko. Říká, kolik pervitinu loni zabavila policie a celníci na bavorském území. Reportérka Aktuálně.cz ho v Mnichově získala přímo od Joachima Herrmanna, bavorského ministra vnitra.
Když se údaj o pašovaném pervitinu objevil v německých médiích před rokem (tehdy šlo o číslo za rok 2011), vzbudil u našich západních sousedů velký rozruch. Byl přitom o 2,6 kilogramu nižší než teď - rovných 11,7 kilogramu (o 109 procent víc než v roce 2010).
Na Česko se pak snesla vlna kritiky. Důvod? Pervitin, Němci nazývaný "Crystal Meth", se do Bavorska prokazatelně dostává z českého pohraničí.
"Je to něco, co nám dělá velké starosti. Tyhle problémy jsme totiž neznali, každopádně ne s pervitinem," vysvětlil ministr Herrmann v rozhovoru s Aktuálně.cz. "V Německu jsme řešili jiné drogy - hašiš, marihuanu, heroin... Ale pervitin je pro nás něco úplně nového. Představuje specifické ohrožení, zátěž, která přichází ze sousedního Česka."
Rozhovor s bavorským ministrem vnitra Joachimem Herrmannem přineseme na Aktuálně.cz v příštích dnech.
Jako salám u řezníka
"Dá se tam koupit jako salám u řezníka," napsal před časem v reportáži o prodeji pervitinu v Česku vlivný německý list Süddeutsche Zeitung.
Stejně mluví i lidé, kteří přímo u hranic s Českem žijí. Jako Marie-Luise Schneiderová, úřednice z bavorského města Furth im Wald.
"Jednou jsem byla ve vietnamské tržnici (v Česku) a na tu věc jsem se tam dívala. Najednou mi nějaký muž nabídl, ať drogu vyzkouším. Když jsem odmítla, chtěl mi jí strčit do kapsy," popsala nedávno novinářům z Chamu. "Dřív jsi musel někoho znát, kdo ti drogu prodá. Dnes stačí sednout na kolo a tam ji bez problémů dostaneš," dodala.
Do Česka si pro drogu jezdí i bavorští teenageři. Rodiče, kteří to zjistí - nebo mají přinejmenším podezření -, jsou ale bezradní.
"Mnozí z nich vůbec nevědí, kam se mají obrátit," vysvětluje Schneiderová. Nahlásí-li totiž své podezření na policii, hrozí jejich dítěti trestní stíhání. "Mnohé otce a matky tohle jistě odradí," upozorňuje Chamer Zeitung.
Jak se žije na německé straně hranic:
Hlavní dodavatel? Vietnamci
"To, že tady (v Bavorsku) je poptávka, že tu jsou lidé, kteří to konzumují, je mimo diskusi," namítá na často zmiňovaný argument, že se pervitin prodává, protože ho Němci kupují, ministr Herrmann. "Specifické na pervitinu je, že ho vyrábějí převážně Vietnamci ve varnách v Česku, tedy přímo před našimi dveřmi."
To, že přeshraniční obchod s pervitinem, stejně jako jeho výrobu, mají v Česku v rukách skoro výhradně občané vietnamské národnosti, potvrzují i čeští odborníci.
"Výroba pro Německo je něco úplně jiného než varny a výroba pro český trh," říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Bavoři a Sasové si skutečně kupují pervitin z vietnamské výroby. Vietnamci u nás takřka výlučně vyrábějí pro ně."
Důvodů, proč se na prodej Němcům specializují zrovna "čeští Vietnamci", je víc. Jedním z nich je jejich dlouholetá zkušenost s přeshraničním prodejem a distribucí konopí. Svou vybudovanou síť teď využívají i pro pervitin.
Bavorská a saská klientela je navíc podstatně movitější, a tak na ní vydělají - někdy i výrazně - víc než na Češích.
500 korun za gram
A kolik Němci za drogu platí?
"Cena za gram pervitinu záleží na regionu, kde se droga kupuje. Na takzvaných asijských tržištích na českém území kupci platí mezi 20 a 25 eury za gram," odpovědělo na dotaz Aktuálně.cz Bavorské státní ministerstvo vnitra. V přepočtu tedy 500 až 650 korun.
Gram vystačí takzvanému "rekreačnímu" uživateli (například těm, kteří pervitin konzumují jen o víkendu) na dva dny, uživatel "problémový" potřebuje gram denně.
Pro začátečníka stačí půl gramu na dva dny. Na rozdíl od heroinu, který se píchá každý den třikrát.
"Na německém území jsou aktuální ceny pervitinu závislé na vzdálenosti od hranic," vysvětlují úředníci ministerstva v Mnichově. "V zásadě se dá ale říci, že čím dál od pohraničí jste, tím je cena za gram pervitinu vyšší. Ceny jsou každopádně vyšší než v Česku."
Čísla od Čechů
Že mají Bavoři pravdu, když tvrdí, že se k nim pervitin dostává skoro výhradně z Česka, potvrzují i nová čísla z českého ministerstva vnitra.
Podle Národní protidrogové centrály loni na české straně hranic s Německem zajistili 35,5 kilogramu pervitinu, na německé (nejen v Bavorsku) dokonce 46,65 kilogramu.
V souvislosti s výrobou a distribucí pervitinu bylo v pohraničí v roce 2012 zadrženo 1000 osob.
Spolu s celníky policie odhalila 41 metamfetaminových varen (na dvě z nich Čechy upozornili sousední Němci). Všechny se nacházely na území České republiky, ani jedna v Německu.
Evropská velmoc
Ve výrobě pervitinu Češi ostatně vynikají v celé Evropě, kde mají dávno pověst "pervitinové velmoci". Krok s nimi drží jen Pobaltí.
"Metamfetamin vyrobený v České republice se v automobilech vozí přes hranice, zvláště do Německa (hlavně Bavorska a Saska) a na Slovensko," píší ve své nejnovější zprávě o drogovém trhu v EU Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) a Europol.
Německé kontroly většinou odhalí zásilku 15 až 50 gramů českého pervitinu. Množstevně to sice není moc, droga se zato z Česka pašuje "jako na běžícím pásu".
Své o tom ostatně vědí i Češi. Ministr vnitra Jan Kubice v půlce února slíbil, že Česko v boji (nejen) s drogovou kriminalitou v pohraničí přitvrdí.
Zřizovat se budou společné česko-německé hlídky i pátrací skupiny, prohloubí se též spolupráce na úrovni ministerstev spravedlnosti.
Od letošního 1. května má začít pracovat oficiálně ustavená pátrací skupina se Saskem, jejímž hlavním úkolem bude potírání krádeží vozidel, o nichž Aktuálně.cz obsáhle psalo loni na podzim.
"Oběma (Čechům i Němcům) nám jde o totéž. Aby slušní občané, kteří právem využívají výhod volného pohybu osob, je mohli využívat dál, aniž by zpozorovali, že přejíždějí hranice. A zároveň abychom dokázali společně potlačit vše, co je s tím v rozporu. A to jsou právě i drogy," vysvětlila Kateřina Flaigová, vrchní ředitelka ministerstva vnitra pro mezinárodní vztahy.