Nemáte na cestu po světě? Cestujte ve 3D

Roman Staněk
7. 8. 2006 0:00
Praha - Vidět během několika vteřin mešity v Íránu, pyramidy v Egyptě nebo úpatí Mount Everestu? S panoramatickými fotografiemi se to poštěstí i vám.
Palác Potala v hlavním městě Tibetu
Palác Potala v hlavním městě Tibetu | Foto: Aktuálně.cz

Podívat se na vzdálená místa po celém světě je sen mnohých. Jenže často se nedostává peněz nebo času, jindy zase místa přírodních krás i monumentálních lidských výtvorů ohrožuje například válka či špatná bezpečnostní situace.

Kinabalu (Malajsie)
Kinabalu (Malajsie) | Foto: Aktuálně.cz
Tu-ťiang-jen a Čchin-čcheng (Čína)
Tu-ťiang-jen a Čchin-čcheng (Čína) | Foto: Aktuálně.cz
mešita Isfahán (Írán)
mešita Isfahán (Írán) | Foto: Aktuálně.cz

Skvosty z tepla domova

Teď se však na místa architektonických skvostů i světového kulturního dědictví můžete podívat sami a prohlížet si je zdarma, jak dlouho chcete. Stačí k tomu málo: Počítač, připojení na internet a správná adresa.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve spolupráci s několika nadšenci vytvořili (a vlastně neustále doplňují) virtuální přehled stovky památek zařazených na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ty jsou k dispozici zdarma a čtenář se díky nim může na chvíli ocitnout například uprostřed čínské zdi, mešit na hedvábné stezce, tajemných zasněžených íránských hor či modlících se buddhistických michů v Thajsku. Můžete si také symbolicky projít Tibet z Káthmándú až do Lhasy.

Cesta kolem dokola

Výhodou takovýchto panoramatických fotografií je, že na rozdíl od fotografií klasických nebo dokumentárních filmů nezabírají pouze památku jako takovou, ale i prostředí, ve kterém je situována. Díky tomu ji můžete vidět skutečně v celé její kráse.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Památky UNESCO ve 3D

Můžete se podívat například k úpatí Mount Everestu, objevit tajuplnou jihovýchodní Asii, nebo si prohlédnout Londýn či egyptské pyramidy. Míst je skutečně mnoho, a ve většině lokalit se také můžete "procházet" rovnou na několika místech.

Na otáčivých pohyblivých fotografiích jde vidět naprosto vše, stačí jen pohybovat myší. Můžete si některé fotky také přiblížit, abyste si památku prohlédli z větší blízkosti.

Ne vždy potom uvidíte obrázek hodný památky UNESCO. Zbídačené ulice kolem významných jihoasijských chrámů, zemětřesením zdevastované starobylé íránské město Bám nebo pozůstatky Tálibánem zničených obřích skalních soch Buddhů v afghánském Bamjánu jsou typickým příkladem.

Foto: Aktuálně.cz
Většina památek nabízí pohled z několika míst (Gíza, Egypt a Chíva, Uzbekistán)
Většina památek nabízí pohled z několika míst (Gíza, Egypt a Chíva, Uzbekistán) | Foto: Aktuálně.cz
Jak vytvořit panoramatickou fotografii?
Jak vytvořit panoramatickou fotografii? | Foto: Aktuálně.cz

Jak 3D fotku vyrobit

Panoramatický 3D pohled na fotografii je vytvořen pomocí 28 snímků jednoho místa a následného počítačového zpracování. Vytvořit takovou fotografii není složité. Potřebujete pouze stativ a trochu času.

Při fotografování si představte, že stojíte uprostřed prostoru, který chcete fotografovat. Před vámi, za vámi, vlevo, vpravo, pod vámi a nad vámi je "zeď" pomyslné kostky.

Pak už stačí fotografovat přesně podle obrázku. Jeden snímek nad, jeden pod, 8 snímků kolem své osy s úhlem 50 stupňů, 10 horizontálních snímků kolem dokola bez nahnutí a 8 snímků kolem své osy s úhlem 50 stupňů, ale dolů.

Internetová stránka www.world-heritage-tour.org, kterou provozují bruselští nadšenci a dotují ji dary a nadace J. M. Kaplan Fund, ohromí a hlavně inspiruje k přípravám na cestu.

 

Právě se děje

Další zprávy