* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.
Odpočívej v pokoji
Americká média takřka unisono píší Mittu Romneymu nekrology kvůli jeho vyjádření o tom, že 47 % voličů jsou oběti neplatící daně, závislé na vládě, které budou za každou cenu volit Baracka Obamu.
The Huffington Post poznamenává, že republikánský kandidát má za sebou "pekelný týden", kvůli němuž může jeho strana začít "vyšilovat".
David Brooks z The New York Times souhlasí s Romneym v tom, že bezmála polovina Američanů dostává od státu nějakou formu pomoci. Jeho výroky ovšem svědčí spíš o tom, že toho moc neví o zemi, v níž žije. A ptá se: Kdo jsou oni vyžírkové? Jde snad o veterány války v Iráku? Jsou to studenti, kteří dostanou půjčku na studia? Jsou to lidé v penzi?
"Je čas si přiznat, že Romney vede nekompetentní kampaň," napsala Peggy Noonanová v The Wall Street Journal. "Není to velké, není to slavné, ani plné velkých témat. (...) Všichni aktivisté, sympatizanti Republikánské strany i velcí sponzoři by ho měli dotlačit ke změně."
"Ačkoliv se může zdát, že kampaň Mitta Romneyho se hroutí jako levný karetní stolek, vlivný demokrat blízký prezidentu Baracku Obamovi varuje spojence před oslavami vítězství," napsal server Politico. Zle by podle něj bylo ve chvíli, kdy by kampaň označil za prohranou Karl Rove, vlivný republikán a někdejší hlavní stratég George W. Bushe.
"Pan Romney - jestli bude ještě kandidovat - by si měl ze všeho nejdřív najmout nějaké české poradce. Navrhujeme buď paní Němcovou (Sociální dávky potřebným. Ne těm, kdo je zneužívají), nebo paní Bobošíkovou," poznamenává k tahanicím v USA komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.
Nepopíratelná pravda, ale...
S bývalým massachusettským guvernérem polemizují i komentátoři konzervativních serverů. Například podle The Weekly Standard má sice Romney "nepopíratelnou pravdu", že příliš mnoho Američanů je závislých na vládní pomoci. Rozhodně jich ale není 47 %, nepovažují se za oběti a jistě nejsou všichni přívrženci Obamy, píše editor serveru Stephen F. Hayes.
To Dick Morris, komentátor stanice FOX News, která tradičně sympatizuje s republikány, se ve svém sloupku na webu Romneyho více méně zastává. A píše, že v prezidentské kampani "není většího hříchu než říci pravdu". "Mitta Romneyho sedřeli z kůže za přesný popis současné situace v Americe," míní.
Musíte pracovat pro každého
K zástupu těch, kteří Romneyho pranýřují, se připojil i Barack Obama. V talkshow Davida Lettermana ho obvinil, že "odepsal velký kus země". "Jedna z věcí, kterou jsem se naučil jako prezident, je, že zastupuje celou zemi," podotkl. "Mým očekáváním je, že pokud chcete být prezidentem, máte pracovat pro každého, ne pouze pro některé."
Swing states pro Obamu. Zatím
Zajímavé bude sledovat, jak se Romneyho aféra odrazí v jeho preferencích v takzvaných "swing states", tedy státech, kde se voliči mohou přiklonit na stranu jednoho, či druhého kandidáta. Podle posledního průzkumu má Barack Obama před Mittem Romneym náskok dvou procent. V dubnu přitom oba kandidáty dělilo devět procent. Gallupův institut a deník USA Today oslovily v devíti státech přes 1000 registrovaných voličů, ale ještě před zveřejněním videa s Romneyho kontroverzními výroky.
Kampaň v červených číslech
Romneyho kampaň se v srpnu vůbec poprvé dostala do červených čísel. Minulý měsíc si půjčila 20 milionů dolarů, aby zaplatila své závazky, čímž se dostala 11 milionů do minusu. Neměl by to ovšem být zásadní problém, jelikož Romney dosud vybral od sponzorů stovky milionů. Použít je ale může až nyní, kdy byl oficiálně nominován do listopadových voleb.
Vladimir volí Mitta
Povyk kolem Romneyho vyjádření přiměl k reakci i staronového prezidenta Ruska Vladimira Putina. "To, že nás Romney považuje za nepřítele číslo 1 a očividně z nás má špatný pocit, je minus, ale (vezmeme-li v potaz, že se vyjádřil neomaleně, otevřeně a jasně) na druhou stranu je to otevřený a upřímný muž, což je plus," řekl vládce Kremlu po setkání se srbským prezidentem. Upřímnost sice Putin ocenil i na Obamovi, ale naznačil, že by si v Bílém domě přál "někoho, jako je Romney".
Jak poznamenává list The Washington Post, republikánské prezidenty upřednostňovali před demokraty už sovětští vůdci, jelikož jsou podle nich sice tvrdí, ale upřímní. A když prý něco slíbí, je pravděpodobnější, že to dodrží.