Jak nízká může být cena života v Evropě. Neklidná Ukrajina nabízí svědectví, z nichž mrazí

Jak nízká může být cena života v Evropě. Neklidná Ukrajina nabízí svědectví, z nichž mrazí
Olegova volba / Le Choix d'Oleg. Režie: Elena Volochine, James Keogh. 
Francie / 2016 / 72 min. - Boje na východní Ukrajině vypukly roku 2014. Už od léta začaly do oblasti proudit tisíce mladých Rusů, hnaných televizní propagandou a touhou po dobrodružství.
Mezi tyto dobrovolníky patří i hrdinové dokumentu, Oleg a Max. Oleg se stal velitelem praporu, Max zůstal obyčejným vojákem. Zatímco se připravují na boj, představují své motivace a přinášejí vlastní úhel pohledu na celý konflikt. (Olegova volba / Le Choix d'Oleg. Režie: Elena Volochine, James Keogh. Francie / 2016 / 72 min.)
Snímek se stává ojedinělým osobním svědectvím jedné strany války, která je v západních médiích vidět jen zřídka. (Olegova volba / Le Choix d'Oleg. Režie: Elena Volochine, James Keogh. Francie / 2016 / 72 min.)
Téměř svatý / Almost Holy. Režie: Steve Hoover. USA, Ukrajina / 2015 / 96 min. -
Pastor Genadij je stejně ušlechtilý dobroděj jako krokodýl Geňa z proslulé sovětské animované pohádky. Žije v Mariupolu, v Doněcké oblasti Ukrajiny, kde už mnoho let s vervou napravuje svět. Vyhledává děti, které žijí na ulici, a vrací je do života.
Foto: Jeden svět
Obrazová sekce
2. 3. 2016 11:54
Jak se žije lidem, jejichž zemi rozdělila válka? Ta na východní Ukrajině začala začátkem roku 2014 - masové nepokoje na kyjevském Majdanu rychle přerostly v ozbrojený konflikt. Mnoho lidí od té doby každodenně přemýšlí nad tím, co jsou ochotni obětovat v boji za národ. Osudy Ukrajinců i Rusů a pnutí mezi oběma zeměmi ukazují dokumenty, který v kategorii Neklidná Ukrajina představí letošní festival Jeden svět. Začne už příští týden.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy