Někdejší Bushův rival Gore se postavil za Obamu

Red Zah
17. 6. 2008 8:10
Sjednoťte se na jeho podporu, vyzval demokraty
Al Gore a Barack Obama
Al Gore a Barack Obama | Foto: Reuters

Washington - Bývalý viceprezident USA a soupeř dosluhujícího prezidenta George Bushe v boji o Bílý dům Al Gore se vůbec poprvé zapojil do nynější kampaně ve Spojených státech.

Při svém projevu v Detroitu jednoznačně podpořil Baracka Obamu.

Gore, který dostal Nobelovu cenu za své aktivity zaměřené na boj proti změnám klimatu, vyzval svou stranu, aby se sjednotila a pomohla zvolení Obamy prezidentem USA.

"Obama je mužem, který po osmi letech nekompetentnosti, zanedbávání a chyb přinese změnu," řekl Gore. "A my potřebujeme změnu, protože za sebou máme osm let, kdy se pošlapávala a pošpinila americká ústava."

Muž, který byl poražen v těsném souboji Georgem Bushem během kandidatury v roce 2000, vystoupil s klíčovým projevem krátce před tím, než demokraté rozhodnou, koho do listopadových voleb vyšlou proti republikánskému kandidátovi Johnu McCainovi.

Podle analytiků je jeho rozhodnutí podpořit Obamu zásadní; v Demokratické straně má Al Gore velký vliv.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy