Genetická modifikace lidského embrya pobouřila svět
V Číně proběhly na začátku letošního roku první pokusy cíleně změnit dědičnou informaci raných lidských embryí. Tamní vědci upravili nesomatické pohlavní buňky a embrya ve snaze vyřadit gen, který způsobuje běžnou krevní chorobu.
Zprávy o čínském počinu vyvolaly mezi odborníky bouřlivé reakce. Na Západě se totiž stále čeká na posvěcení takovýchto kroků veřejnou debatou nad nejen lékařskými, ale také etickými a právními dopady této metody.
Aby se čínští vědci vyhnuli těmto problémům, zkoušeli pokus na embryích, která by za běžných okolností nebyla schopná přežít a dál se rozmnožit.
Současná věda už je nyní na takové úrovni, že dokáže "napravit" defekty genofondu, tedy dědičné vývojové poruchy. Jejího definitivního odstranění by bylo možné dosáhnout "opravou" genu v oplozeném vajíčku. Všechny buňky těla vznikají z jednobuněčného zárodku, a zdědily by proto jen "opravenou" dědičnou informaci.
Právě proto, že jsou zárodečné modifikace dědičné, mohou mít nepředvídatelný vliv na budoucí generace. Jakýkoliv pokrok by navíc podle kritiků této metody mohl snadno vést k jejímu nebezpečnému a neetickému zneužití.
Výsledky pokusu nicméně ukázaly závažné překážky pro použití metody v lékařství. Úspěšnost se pohybovala pouze kolem dvaceti procent. "Pokud bychom tohle chtěli dělat na normálních embryích, museli bychom dosahovat úspěšnosti, která se blíží sto procentům," řekl vedoucí pracovník čínského vědeckého týmu Junjiu Huang v rozhovoru pro časopis Nature. "Z toho důvodu jsme naše pokusy ukončili. Jsme přesvědčeni, že technika ještě není zralá."