Nejvyšší dům světa má problémy. Zavřel vyhlídku

Lucie Kalivodová
9. 2. 2010 18:00
Zatím není jasné, kdy bude vyhlídka znovu otevřena
Foto: Reuters

Dubaj - Vyhlídková plošina na nejvyšší budově světa zvana Burdž Chalífa (Chalífova věž) v Dubaji, musela být z technických důvodů uzavřena, a to měsíc po slavnostním otevření.

Podle původního prohlášení společnosti Emaar Properties, která je jejím majitelem, byla budova uzavřena kvůli "neočekávaně velkému provozu". Později společnost uvedla, že šlo o problémy s elektřinou.

Podle britského listu The Independent však vlastník budovy uvádí příliš málo informací o technických problémech, a tak zůstává nejasné, proč k tomuo kroku v neděli skutečně došlo.

828 metrů vysoká Burdž Chalífa byla pro veřejnost otevřena 5. ledna. Vyhlídkové patro se nachází na 124. poschodí z celkových 160. Za měsíc se na Dubaj z téměř kilometrové výšky podívalo několik tisíc lidí.

Turisté, kteří mají nyní rezervované lístky, mohou buď rezervaci změnit anebo zažádat o vrácení peněz. Společnost ovšem neuvedla, kdy bude vyhlídka znovu uvedena do provozu.

Foto: Reuters

"Je to zklamání," řekl Wayne Boyes, který se před turistickou atrakcí objevil v pondělí s lístkem v ruce. "Ta věž byla jedním z největších důvodů, proč jsem sem přijel," dodal britský turista.

Pokladna začala údajně přijímat objednávky na den svatého Valentýna, který bude příští neděli. Podle agentury AP však nikdo ze společnosti Emaar zatím nebyl schopen potvrdit, zda už bude 14. února přístup na vyhlídku obnoven.

Vstupenka pro dospělého stojí v přepočtu přes pět set korun, ti, kdo však nechtějí čekat, mohou frontu přeskočit za dva tisíce sto korun.

Foto: Reuters

Burdž Chalífa je nejvyšším mrakodrapem světa. Výstavba začala 21. září 2004. Budova disponuje padesáti sedmi výtahy a osmi eskalátory.

Mrakodrap bude z části zabírat hotel, v dalších patrech budou luxusní byty a zbytek budovy poslouží jako kanceláře. Vrchol budovy mají využívat telekomunikační společnosti.

Původně se měl mrakodrap jmenovat Burdž Dubaj, po finančních peripetiích kvůli hospodářské krizi, spojených s výstavbou, byl ale nakonec přejmenován po svém věřiteli na Burdž Chalífa.

Dosud nejvyšší mrakodrap Tchaj-pej 101, nacházející se na Tchaj-wanu, překonal o úctyhodných 319 metrů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy