Nejvyšší dům světa má problémy. Zavřel vyhlídku

Lucie Kalivodová
9. 2. 2010 18:00
Zatím není jasné, kdy bude vyhlídka znovu otevřena
Foto: Reuters

Dubaj - Vyhlídková plošina na nejvyšší budově světa zvana Burdž Chalífa (Chalífova věž) v Dubaji, musela být z technických důvodů uzavřena, a to měsíc po slavnostním otevření.

Podle původního prohlášení společnosti Emaar Properties, která je jejím majitelem, byla budova uzavřena kvůli "neočekávaně velkému provozu". Později společnost uvedla, že šlo o problémy s elektřinou.

Podle britského listu The Independent však vlastník budovy uvádí příliš málo informací o technických problémech, a tak zůstává nejasné, proč k tomuo kroku v neděli skutečně došlo.

828 metrů vysoká Burdž Chalífa byla pro veřejnost otevřena 5. ledna. Vyhlídkové patro se nachází na 124. poschodí z celkových 160. Za měsíc se na Dubaj z téměř kilometrové výšky podívalo několik tisíc lidí.

Turisté, kteří mají nyní rezervované lístky, mohou buď rezervaci změnit anebo zažádat o vrácení peněz. Společnost ovšem neuvedla, kdy bude vyhlídka znovu uvedena do provozu.

Foto: Reuters

"Je to zklamání," řekl Wayne Boyes, který se před turistickou atrakcí objevil v pondělí s lístkem v ruce. "Ta věž byla jedním z největších důvodů, proč jsem sem přijel," dodal britský turista.

Pokladna začala údajně přijímat objednávky na den svatého Valentýna, který bude příští neděli. Podle agentury AP však nikdo ze společnosti Emaar zatím nebyl schopen potvrdit, zda už bude 14. února přístup na vyhlídku obnoven.

Vstupenka pro dospělého stojí v přepočtu přes pět set korun, ti, kdo však nechtějí čekat, mohou frontu přeskočit za dva tisíce sto korun.

Foto: Reuters

Burdž Chalífa je nejvyšším mrakodrapem světa. Výstavba začala 21. září 2004. Budova disponuje padesáti sedmi výtahy a osmi eskalátory.

Mrakodrap bude z části zabírat hotel, v dalších patrech budou luxusní byty a zbytek budovy poslouží jako kanceláře. Vrchol budovy mají využívat telekomunikační společnosti.

Původně se měl mrakodrap jmenovat Burdž Dubaj, po finančních peripetiích kvůli hospodářské krizi, spojených s výstavbou, byl ale nakonec přejmenován po svém věřiteli na Burdž Chalífa.

Dosud nejvyšší mrakodrap Tchaj-pej 101, nacházející se na Tchaj-wanu, překonal o úctyhodných 319 metrů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy