Nejvyšší budova světa se otevírá. Burdž Dubaj

Nejvyšší budova světa se otevírá. Burdž Dubaj
Co bude uvnitř? Hotely, kanceláře, apartmány. Stane se místem pro život i práci 35 tisíc lidí.
Z architektonického hlediska se tvar budovy podobá pouštní rostlině a je zdoben motivy islámské architektury.
Hlavní stavební firmou, která budovu postavila, je korejská Samsung Corporation - šestá největší stavební firma na světě v oblasti výškových staveb.
S více než 160 podlažími se stává nejvyšší budovou na světě, když bude o více než 200 m vyšší než dosavadní nejvyšší budova světa - Taipei Financial Center se 101 podlažími.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
3. 1. 2010 21:08

V Dubaji bude v pondělí 4. ledna 2010 otevřena aktuálně nejvyšší stavba světa, mrakodrap Burdž Dubaj (Dubajská věž) s výškou 818 metrů. Z této ohromující výšky nevidíte pouze celý dubajský záliv, ale za pěkného dne dohlédnete až do 160 kilometrů vzdáleného Iránu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy