Největší solární elektrárna? V Austrálii

rst, BBC, Reuters
4. 11. 2006 0:00
Canberra - Austrálie, která nepodepsala Kjótský protokol a je největší vývozce uhlí, vytáhla do boje s globálním oteplováním. Experti tvrdí: Konečně.
Austrálii zastihla extrémní sucha, která škodí hlavně zemědělcům. Přehrada Pejar v oblasti jihozápadně od Sydney, kde se chovají ovce.
Austrálii zastihla extrémní sucha, která škodí hlavně zemědělcům. Přehrada Pejar v oblasti jihozápadně od Sydney, kde se chovají ovce. | Foto: Reuters

Austrálie se chystá stavět největší solární elektrárnu na světě. Ta má být první vlaštovkou nového vládního plánu boje proti klimatickým změnám.

Celkem do ekologicky čistých technologií chce vláda investovat 500 milionů australských dolarů, uvedl ministerský předseda John Howard.

Austrálie také trvá na vytvoření "nového Kjóta", ve kterém by jednalo šest největších znečišťovatelů světa, tedy Čína, Indie, Spojené státy, Austrálie, Japonsko a Jižní Korea.

Největší elektrárna

Canberra bude stavbu solární elektrárny ve státě Victoria dotovat 75 až 420 miliony australských dolarů (zhruba 1,3-7,1 miliardy korun). Přesná suma ještě není známa.

Foto: GE
Zatím největší solární elektrárna světa se dokončuje v portugalské Serpě. Fungovat by měla již v příštím roce.
Zatím největší solární elektrárna světa se dokončuje v portugalské Serpě. Fungovat by měla již v příštím roce. | Foto: GE

Elektrárna bude složena z panelů, které budou pohlcovat sluneční paprsky a produkovat energii pro celostátní sítě.

Práce na elektrárně začnou v roce 2008, plné kapacity by elektrárna měla dosáhnout v roce 2013.

Kritika se stupňuje

Austrálie je coby nejvýznamější exportér uhlí často kritizována za to, že nepodepsala Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, jako je metan, oxid uhličitý a další.

Vláda argumentovala, že smlouva z roku 1997 nic významného pro Austrálii nepřinese a poškodí její ekonomiku.

Jenže teď Austrálie sama na vlastní kůži poznala vliv globálního oteplování. Postihlo ji největší sucho za poslední staletí, které poškozuje tisíce farmářů.

Také obyvatelstvo je jiného názoru. Podle průzkumu agentury Newspoll pro ekologické organizace chce 79 procent všech obyvatel Austrálie, aby země Kjótský protokol podepsala.

Vláda však odmítá. "Naše budoucnost leží v post-Kjótu, kterého se nemusí zůčastnit všechny státy," uvedl australský ministr životního prostředí Ian Campbell.

Sucho v Austrálii způsobuje také požáry a na sezónu neobvyklé teploty. Také farma nedaleko Cowry, západně od Sydney se potýká s nedostatkem vody.
Sucho v Austrálii způsobuje také požáry a na sezónu neobvyklé teploty. Také farma nedaleko Cowry, západně od Sydney se potýká s nedostatkem vody. | Foto: Reuters

Vývoz uhlí

Australská vláda také investovala 360 milionů australských dolarů na zachytávání a uskladňování karbonových emisí v již existujících uhelných elektrárnách.

Austrálie v loňském roce vyvezla 233 milionů tun uhlí, což je zhruba třetina světové produkce.

"Tento příspěvek je základem redukce skleníkových plynů v Austrálii a ukazuje jak lze prakticky, rozvážně a finančně schůdným způsobem investovat do technologií, které mohou zlepšit problém s emisemi," říká Costello. "Pomůže nám to zmenšit globální oteplování země."

 

Právě se děje

Další zprávy