New York – Donald Trump je pětačtyřicátým prezidentem Spojených států.
Vyhrál klíčové státy: Floridu, Ohio, Iowu a Severní Karolínu.
Dobře se pro něj vyvíjí situace i v Michiganu a Wisconsinu.
S tím průzkumy nepočítaly. Přehledně pro vás shrnujeme největší překvapení volební noci.
1) Agentury pro výzkum veřejného mínění i média se v předvolebních odhadech fatálně zmýlily. Podobně jako v červnu v britském referendu o setrvání v Evropské unii. Důvěra v jakoukoliv předpověď politického chování se tak letos dvakrát výrazně otřásla. V USA byly přitom v minulosti předvolební průzkumy poměrně přesné.
2) Pořád není vyloučeno, že Hillary Clintonová získá dohromady víc hlasů, ale přesto prohraje, protože jich neměla dost v klíčových státech, a tak nezískala potřebných 270 volitelů.
3) Donaldu Trumpovi se vyplatila sázka na bělošské voliče. Hlas mu nakonec dalo víc těch s vyšším vzděláním, s čímž odhady a průzkumy nepočítaly. Republikánský kandidát přitom masivně posbíral hlasy venkovské bělošské populace v rozhodujících státech.
4) Ačkoliv byla vysoká volební účast Hispánců pokládána za výhodu pro Hillary Clintonovou, exit polly ukázaly, že víc než čtvrtina z nich volila Trumpa.
5) Voliči kubánského původu na Floridě nepotvrdili trend posledních let, že se masově přiklánějí k demokratům.
6) Clintonovou volilo méně žen než Baracka Obamu před čtyřmi lety.
7) Rozdíl mezi Clintonovou a Trumpem na Floridě byl menší, než kolik byl počet tamních hlasů pro kandidátku Strany zelených Jill Steinovou a libertariána Garyho Johnsona.
8) Mladí prvovoliči sice hlasovali víc pro Hillary Clintonovou, ale ne v takovém počtu jako před čtyřmi lety pro Baracka Obamu.
9) Vliv médií a známých osobností na politické rozhodování Američanů ve volbách je malý. Část republikánů Donalda Trumpa nepodpořila a většina médií byla proti němu. I přesto zvítězil.