Největší protest Tibeťanů v exilu. Proti olympiádě

rst, Reuters
8. 8. 2007 22:54
Tibeťané upozornili na porušování lidských práv
"Krvavá olympiáda," křičeli Tibeťané během demonstrace v indickém hlavním městě Dillí
"Krvavá olympiáda," křičeli Tibeťané během demonstrace v indickém hlavním městě Dillí | Foto: Reuters

Dillí - V den, kdy začíná Peking odpočítávat přesně jeden rok do zahájení letních olympijských her v Číně, vyšly tisíce Tibeťanů žijících v indickém exilu do ulic hlavního města Dillí.

Tibeťané, mezi nimiž nechyběli ani buddhističtí mniši nebo ženy v tradičním oblečení, chtěli upozornit na porušování lidských práv v jejich rodné zemi.

"Podstatou olympiády je rovnost. Jenže v Tibetu žádná rovnoprávnost neexistuje," uvedl během doposud největšího protičínského protestního shromáždění Tibeťanů v exilu organizátor pochodu Kalsang Godrukpa, prezident tibetské Rady mladých.

Čína začala odpočítávat. Do olympiády zbývá rok. ČTĚTE ZDE

Demonstranti mávali žlutými čepicemi a tibetskými vlajkami a nesli obří portréty Dalajlamy - duchovního vůdce Tibetu.

Foto: Reuters

Utlačovaná kultura

Podle organizace Amnesty International Čína omezuje svobodu tibetského lidu a utlačuje jeho kulturu. Čína však oponuje tím, že chce do chudé oblasti přinést rozvoj.

Čtěte více: Do Tibetu míří dvakrát víc lidí než loni. Hlavně z Číny

"Svět nás uslyší a podpoří. A pokud to svět udělá, Čína nás bude poslouchat," uvedl třiačtyřicetiletý protestující Tsetan Ngodup pro agenturu Reuters.

Středeční protest přišel v den, kdy se čtrnáct Tibeťanů držících hladovku probudilo do 32. dne bez jídla. Požadují po Číně například důkaz, že Pančen Lama - jejich druhý nejvyšší duchovní vůdce, kterého Čína drží v izolaci - je naživu.

Tibeťanka stojí před portrétem Ghándího na demonstraci proti Číně
Tibeťanka stojí před portrétem Ghándího na demonstraci proti Číně | Foto: Reuters

Hladovkáře vyzval sám Dalajlama, aby svůj protest ukončili. Označil jejich počínání za statečné, ale uvedl, že více mrtvých Tibeťanů Čínu neoslabí.

Čínské jednotky vpochodovaly do Tibetu v roce 1950. Od té doby vládne himalajskému království Peking. Přes 100.000 Tibeťanů uteklo do Indie, včetně Dalajlamy, který musel prchnout po potlačeném povstání v roce 1959.

 

Právě se děje

Další zprávy