Největší protest proti Erdoganovi za poslední roky. V Istanbulu se shromáždily desetitisíce lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 7. 2017 18:28
Desetitisíce lidí se shromáždily v asijské části Istanbulu na protest proti politice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Masová demonstrace byla podle agentury AFP vyvrcholením 25denního protestního pochodu lídra nejsilnější opoziční Republikánské lidové strany Kemala Kiliçdaroglua (CHP). Ten se spolu se svými příznivci pěšky vydal z Ankary do Istanbulu, aby protestoval proti zatčení jednoho ze svých poslanců. "Ať si nikdo nemyslí, že tento pochod byl poslední. Je to jen první krok," zvolal Kiliçdaroglu ke shromážděným příznivcům, kteří mu odpovídali skandováním hesla "spravedlnost". Podle AFP jde o nejmasovější protest od roku 2013.
Příznivci opoziční strany CHP protestují v Istanbulu.
Příznivci opoziční strany CHP protestují v Istanbulu. | Foto: Reuters

Istanbul - Proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi se v ulicích Istanbulu zvedl největší odpor za poslední roky. Na protest svolaný šéfem opoziční Republikánské lidové strany Kemalem Kiliçdarogluem přišly v neděli desetitisíce lidí. Opoziční lídr v asijské části Istanbulu dokončil svůj 25denní protestní pochod z Ankary, který zahájil poté, co byl odsouzen jeho kolega ze strany, někdejší novinář a posléze poslanec Enis Berberoglu.

Ten je nyní ve vězení právě ve čtvrti Maltepe, kde se demonstrace koná.

"Ať si nikdo nemyslí, že tento pochod byl poslední. Devátý červenec je nová etapa, nové zrození," řekl Kiliçdaroglu před davem svých stoupenců po pochodu, který trval 25 dnů a měřil 450 kilometrů.

Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu na pochod vyrazil v polovině června, když soud poslal na 25 let do vězení poslance Berberoglua za vyzrazení státního tajemství. Toho se bývalý novinář podle obžaloby dopustil tím, že předal tisku informace o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii v roce 2014.

Nedělní demonstraci podpořila také třetí nejsilnější opoziční strana v tureckém parlamentu, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Desítka poslanců této strany, včetně obou jejích spolupředsedů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové, je rovněž ve vězení.

Trestní stíhání tureckých poslanců umožnil zákon, který loni na jaře prosadila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Zákon kritizovala opozice i Západ jako porušení parlamentní demokracie, zatímco vláda jej hájí s tím, že je nutný "v boji proti terorismu". Podle kritiků ale vláda zákona využívá k tomu, aby se zbavila kritiků.

 

Právě se děje

Další zprávy