Turecký ministr: Nedávejte nám lekce z demokracie. Evropa má problémy s rasismem a xenofobií

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2017 23:00
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu chtěl v úterý promluvit na shromáždění se svými krajany v Hamburku, ale radnice městské části akci zrušila kvůli údajně nedostatečné protipožární ochraně. Çavuşoglu večer na tureckém konzulátu ostře kritizoval Německo a Evropu. Podle agentury Reuters obvinil Berlín z nátlaku na Turky žijící v Německu, aby dubnové referendum o změnách turecké ústavy nedopadlo ve prospěch prezidenta Erdogana. Na večerním setkání, kterého se zúčastnilo 200 až 300 lidí, vzkázal Německu, aby jeho zemi nedávalo lekce z demokracie a lidských práv. Evropa má podle Çavuşoglua obrovské problémy s "rasismem, xenofobií a islamofobií".
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. | Foto: Reuters

Hamburk - Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu se v úterý večer ostře obořil na Německo a na Evropu. Na tureckém konzulátu v Hamburku podle agentury Reuters obvinil Berlín ze systematického nátlaku na Turky žijící v Německu a z bránění v kampani na podporu snahy tureckého prezidenta získat větší pravomoce v dubnovém referendu.

Çavuşoglu chtěl původně promluvit na shromáždění se svými krajany v jiném objektu v Hamburku, ale radnice příslušné městské části akci zrušila kvůli údajně nedostatečné protipožární ochraně. Šlo již o několikátý podobný krok německých měst vůči tureckým ministrům za posledních pár dní.

Šéf turecké diplomacie se má ve středu v Berlíně setkat se svým německým kolegou Sigmarem Gabrielem.

Çavuşoglu ještě před vystoupením na generálním konzulátu v Hamburku rušení mítinků tureckých politiků ostře kritizoval. "Je to totálně represivní systém," řekl deníku Hürriyet na německou adresu. "Všechny praktiky připomínají ty z doby nacismu. Vytvářejí tlak, aby (z referenda) vzešlo ne pro (tureckou vládní stranu) AKP," dodal s odkazem na dubnové všelidové hlasování o změnách turecké ústavy, jež mají posílit moc autoritářského prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Na večerním setkání ve druhém největším německém městě, kterého se zúčastnilo 200 až 300 lidí, podle agentur řekl, že jde o "systematickou obstrukci a nátlak Německa na naše občany". "To je nepřijatelné. Chceme v Německu vidět přítele, ale systematický protiturecký přístup Německa našemu přátelství nesvědčí," prohlásil šéf turecké diplomacie.

Vztahy mezi spojenci v rámci Severoatlantické aliance se výrazně zhoršily od nezdařeného loňského pokusu části armády svrhnout Erdogana. Ankara vyčetla Berlínu a dalším evropským metropolím opožděné a slabé odsouzení pučistů.

Turecký ministr zahraničí také kritizoval Evropu, že má obrovské problémy s "rasismem, xenofobií a islamofobií", a zároveň ji obvinil z "podpory všech druhů terorismu vůči Turecku".

Evropská unie, včetně Německa, je ale ostře kritická vůči rozsáhlým represím a zatýkání osob v Turecku podezřívaných ze spojení s pučisty.

"Německo by se nám nemělo snažit dávat lekce z demokracie a lidských práv. Nikdy jsme se nevměšovali do politických věcí Německa. Ani Německo by nemělo zasahovat do našich politických věcí, do našeho referenda," prohlásil Çavuşoglu.

Zástupci Ankary se svými vystoupeními v Německu snaží zmobilizovat tamní turecké občany pro podporu změn tureckého základního zákona. Německá vláda oficiálně zákazy podobných vystoupení odmítá, německá města je ale přesto opakovaně ruší.

Erdogan, z něhož změny turecké ústavy podle kritiků učiní prakticky neomezeného vládce, v neděli rušení mítinků kritizoval a postup německých úřadů rovněž přirovnal k praktikám nacistů v minulosti. Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí jeho prohlášení odmítla jako něco, co se ani nedá komentovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy