Největší podporu v boji o křeslo premiéra má Mayová. Připomíná "Železnou lady", tvrdí britský deník

ČTK ČTK
1. 7. 2016 11:14
Protiunijně zaměřený britský deník Daily Mail ve svém komentáři Theresu Mayovou označil za jedinou z pětice uchazečů o křeslo ministerského předsedy, která má dostatečné kvality vést Spojené království. Za Mayovou se dosud postavilo více než 70 konzervativních poslanců. O křeslo ministerského předsedy se chtějí utkat vedle Mayové také ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Vítěz bude znám 9. září.
Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Britská ministryně vnitra Theresa Mayová ve svém tažení za předsednickým postem Konzervativní strany a tím i premiérským úřadem má oproti ostatním čtyřem kandidátům zdaleka největší podporu.

Podle britských médií se za ni již postavilo nejméně pět členů kabinetu a pětina konzervativních poslanců.

Deník Daily Mail v pátek označil Mayovou za jedinou z pětice uchazečů o křeslo ministerského předsedy, která má dostatečné kvality vést Spojené království. Navíc podle listu svou vážností a rozhodností vyvolává vzpomínky na první a dosud jedinou britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

"Daily Mail je přesvědčen o tom, že pouze paní Mayová má ty správné kvality, formát a zkušenosti, aby sjednotila stranu i zemi," napsal v komentáři protiunijně zaměřený deník, který je po bulváru The Sun druhým nejčtenějším listem v zemi.

Daily Mail v Mayové vidí člověka, který je schopen prosadit nový a čestný politický přístup. Mezi její kvality rovněž zahrnul morálku ve veřejné službě, názorovou pevnost, obrovské odhodlání tvrdě pracovat či pozornost pro detail.

Podpořilo ji přes 70 poslanců

Za Mayovou se dosud postavilo více než 70 konzervativních poslanců, kteří v úterý začnou s postupným proškrtáváním nynější pětičlenné kandidátky. Výsledkem budou jen dva kandidáti, ze kterých pak nového předsedu vyberou korespondenčně členové strany. Vítěz bude znám 9. září.

Nejnověji přislíbili podporu Mayové ministři obrany a dopravy Michael Fallon a Patrick McLoughlin.

"Theresa je tou nejlepší osobou, která povede náš odchod z Evropské unie a opětovné získání suverenity a která zároveň ochrání náš těžce vydobytý hospodářský rozkvět," uvedl Fallon.

O křeslo ministerského předsedy se chtějí utkat vedle Mayové také ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová.

Do boje naopak překvapivě nevstoupil někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z unie Boris Johnson.

 

Právě se děje

Další zprávy