Nový britský premiér dostane jeden den, pohrozil Juncker. Podle Merkelové se nelze Brexitu vyhnout

Silvie Housková
29. 6. 2016 6:30
Britský premiér David Cameron po summitu evropských lídrů uvedl, že lituje výsledku referenda, ale nelituje toho, že ho vyhlásil. Cameron i evropští lídři se shodli, že by EU a Británie měly i nadále co nejtěsněji spolupracovat. Nový britský premiér by měl podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera oficiálně začít proces vystoupení hned druhý den po svém jmenování.
David Cameron.
David Cameron. | Foto: Reuters

Brusel (Od naší zpravodajky) - "Lituji toho, jak referendum dopadlo, ale nelituji toho, že jsem ho vyhlásil,“ řekl v úterý po summitu evropských lídrů odcházející britský premiér David Cameron. Ten v Bruselu potvrdil, že to bude až nový britský předseda vlády, kdo oficiálně spustí proceduru vystoupení Británie z Evropské unie. Odchod z Unie si v referendu ve čtvrtek vyžádalo 52 procent britských voličů.

"Můžu říct, že všichni naši evropští partneři byli dnes smutní, že Británie odchází. Jsou ale velmi chápající a ujistili jsme se, že EU a Británie by měly i nadále co nejtěsněji spolupracovat," uvedl Cameron s tím, že debata byla velmi poklidná a konstruktivní. Pak zopakoval úspěchy, kterých Británie společně s Unií dokázala, a svá závěrečná slova se snažil odlehčit.

"Koukám, že je tady dnes na tiskové konferenci asi největší účast za celých šest let, co jsem tady byl. Děkuji vám," uvedl Cameron a odešel.

Lídři podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska chápou, že je potřeba, aby se v Británii nejdříve věci uklidnily. I když preferují zahájení procesu vystoupení Británie co nejdříve, počkají na nového premiéra.

"Chápu, že Cameron, který vedl kampaň za setrvání, potřebuje nějaký čas na přemýšlení. Nechápu ale, že ti, kteří vedli kampaň za odchod, chtějí také více času. Myslel jsem, že když chtějí odejít, tak mají plán,“ podivoval se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Pokud se stane britským premiérem někdo z kampaně pro odchod z EU, měl by podle Junckera spustit článek 50 Lisabonské smlouvy, který vystoupení Británie oficiálně spustí, hned druhý den po svém jmenování.

Německá kancléřka Angela Merkelová také uvedla, že nevidí žádnou možnost, jak se Brexitu vyhnout.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky čekají Unii s Británií ještě dlouhá jednání. "Většina členských zemí, včetně Česka, usiluje o to, aby byly do budoucna vztahy s Británii vyvážené, blízké a aby nám umožnily ochránit práva občanů Unie, kteří v Británii pracují," řekl Sobotka při odchodu ze summitu.

Ve středu se sejdou lídři už pouze 27 zemí, bez Camerona, aby diskutovali o tom, kterým směrem by se dále měla Evropská unie ubírat. Podle diplomatů by mělo jít ale spíše pouze o "zahájení" takové diskuse.

O konkrétních krocích by už pak evropští lídři mohli jednat na mimořádném summitu, který chce Tusk svolat na září do Bratislavy. Unii už bude totiž předsedat od 1. července Slovensko.

Musíme přijít s poselstvím a představou toho, jak by měla EU dál fungovat. Evropská komise musí změnit styl práce, říká ministr Zaorálek | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 55 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy