Washington - Velkolepými kulturními akcemi v neděli večer v hlavním městě Spojených států odstartovaly inaugurační oslavy, které vyvrcholí v úterý 20. ledna uvedením do úřadu v pořadí 44. prezidenta USA Baracka Obamy.
Na pódiu u Lincolnova památníku ve Washingtonu se vystřídali umělci jako Bruce Springsteen, Beyoncé, Bono, Shakira či rapper will.i.am, který už loni v únoru složil pro kandidáta skladbu s ústředním heslem kampaně: Yes We Can. Hudebníci a herci v něm recitovali části Obamových projevů.
Na nedělním koncertu, který se konal na pruhu zeleně zvaném National Mall mezi Lincolnovým a Washingtonovým památníkem nedaleko Bílého domu, dále vystoupili například Stevie Wonder, Garth Brooks nebo Sheryl Crow.
Jednotlivá hudební vystoupení prostřídalo předčítání z klíčových historických dokumentů amerických dějin, které přednesly herecké (a v některých případech i pěvecké) hvězdy Tom Hanks, Denzel Washington, Jack Black, Jamie Foxx či Queen Latifah.
Celý koncert odstartovala Springsteenova skladba Rising o požárníkovi uvězněném v hořící budově Světového obchodního centra, kterou Obama (a před ním i John Edwards a Hillary Clintonová) používal na závěr svých předvolebních vystoupení.
Posluchači slyšeli i American Pie, America the Beautiful nebo Higher Ground, při které se Obama a jeho žena Michelle pustili do tancování.
Na samotné úterní inauguraci očekávají washingtonské úřady na dva miliony diváků. Město v souvislosti s tím čekají bezprecedentní bezpečnostní opatření.
Na inaugurační slavnost, která proběhne na washingtonském Kapitolu, kde sídlí Kongres, se prodalo více než 240 000 lístků. Ti, na které se nedostalo, budou moci akci sledovat z Mallu, který se táhne téměř čtyři kilometry od Kapitolu až k Lincolnovu památníku.
Před 45 lety právě na schodech Lincolnova památníku přednesl bojovník za zrovnoprávnění černochů Martin Luther King jr. svou dnes již notoricky známou řeč "Sním o tom, že…", která podle mínění historiků představovala mezník v nenásilném boji za občanská práva ve Spojených státech.
Na pondělí 19. ledna shodou okolností připadá státní svátek oslavující tuto klíčovou postavu amerických dějin.
V americkém kalendáři jsou takto individualizované svátky jen tři - zbylé dva připomínají prvního prezidenta Spojených států George Washingtona a mořeplavce a objevitele Kryštofa Kolumba.