Těžba v dole, který se nachází v odlehlé oblasti Západní Austrálii, má skončit před závěrem příštího roku, až bude nabídka ekonomicky rentabilních kamenů vyčerpána. "Koncem roku 2020 zastavíme provoz a zahájíme obnovu lokality," uvedl šéf těžby mědi a diamantů Arnaud Soirat.
Důl je zdrojem asi 90 procent světové nabídky růžových diamantů, které patří k nejdražším. I když přitahují nejvíce pozornosti, růžové kameny představují méně než 0,01 procenta celkové produkce Argyle.
Z hlediska objemu je důl Argyle na světě největší, a právě proto se stal zdrojem nadměrné nabídky na světovém trhu. Více než tři čtvrtiny produkce tvoří méně hodnotné hnědé diamanty. Nadbytek levných a malých diamantů snížil zisky prakticky každého těžaře a ohrozil ziskovost celého sektoru od brusíren po obchodníky.
Podle dat společnosti Canaccord Genuity z roku 2017 se drahokamy z dolu Argyle prodávají v průměru za 15 až 25 dolarů (341 až 569 Kč) za karát. To je podstatně méně, než průměrných 171 dolarů, které dostává konkurenční společnost De Beers.
Podle prognózy ruské společnosti Alrosa, která je největším světovým producentem diamantů, do roku 2023 zmizí z roční světové nabídky diamantů kolem 21 milionů karátů, z toho 14 milionů z Argyle. Novými doly bude tento objem kompenzován jen částečně. Roční schodek mezi nabídkou a poptávkou může podle firmy v té době činit 11 až 35 milionů karátů.