Nejšťastnější muž planety. Tsutomu Jamaguči přežil jaderné výbuchy v Hirošimě i Nagasaki

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
27. 5. 2016 14:40
Lodního inženýra japonská vláda v roce 2009 jako jediného člověka oficiálně uznala za přeživšího obou jaderných výbuchů. První atomový hřib Jamagučiho zastihl 6. srpna 1945, když byl na pracovní cestě v Hirošimě. Druhý o tři dny později, když byl zpátky doma - v Nagasaki. Celý život trpěl bolestmi a částečnou hluchotou. Jeho nejstarší syn i manželka zemřeli na rakovinu, které sám Jamagoči o několik let později podlehl také. V roce 2010. V Nagasaki.
Hirošima 1945.
Hirošima 1945. | Foto: ČTK

Tokio - Tsutomu Jamaguči zemřel před více než šesti lety, do 94. narozenin mu zbývaly asi tři měsíce. Dlouhý život - zvlášť na někoho, kdo přežil výbuch dvou atomových bomb.

Jamaguči byl jediným člověkem, kterého japonská vláda uznala za přeživšího jak exploze v Hirošimě, tak i v Nagasaki. Neoficiálně takových lidí bylo víc, různé zdroje hovoří nejméně o 160.

"Nevěděl jsem, co se stalo. Myslím, že jsem na chvíli omdlel," vzpomínal před lety otec tří dětí na jedno zprvu běžné ráno. Na 6. srpna 1945, kdy se coby devětadvacetiletý inženýr pomalu chystal na odjezd z tříměsíční pracovní cesty.

V Hirošimě mu zbýval poslední den. Po osmé ráno se ale nad městem objevil americký bombardér B-29 Superfortress, přezdívaný Enola Gay, a shodil jadernou pumu, nevinně pojmenovanou "Chlapeček". Ta explodovala asi tři kilometry od místa, kde Jamaguči stál.

"Když jsem otevřel oči, všechno bylo černé, moc jsem toho neviděl. Připomínalo to začátek filmu v kině, než se spustí obrázky a objevují se jen prázdné rámečky bez zvuku," vzpomínal.

Z příkopu ho exploze odhodila na nedaleké pole. Jamaguči výbuch přežil, ale byl popálený, nakrátko přišel i o zrak. Natrvalo o sluch na levé ucho.

Jaderný hřib, co mě sledoval

Druhý den se Jamaguči a jeho dva kolegové vydali na cestu ze zničeného města. Vlaky jezdily, ale mosty zmizely a mladý muž musel na cestě k rodině přeplavat i řeku, v níž voda nadnášela mrtvá těla. Z Hirošimy, kde v jeden okamžik zemřelo na 80 000 lidí, spěchal domů za manželkou a malým synem Katsutošim. Do Nagasaki.

"Myslel jsem, že mě ten jaderný hřib z Hirošimy sledoval," řekl před několika lety v rozhovoru pro britský list The Independent. Bomba na Nagasaki padla dopoledne 9. srpna, když svému šéfovi v Mitsubishi Heavy Industries - navzdory zraněním - vyprávěl, co prožil.

I druhou a silnější explozi, opět asi tři kilometry od něj, Jamaguči přežil. Tentokrát vyvázl dokonce bez vážných zranění. Přežila i jeho rodina, ale o společný domov přišli.

Léta strávil v obvazech

Jamagučiho ještě dlouho po těžkých zkušenostech trápila zranění i otrava. "Než mi bylo 12 let, byl kvůli poranění kůže zabalený v obvazech a vypadaly mu všechny vlasy," vzpomínal Tošiko, druhé z Jamagučiho dětí. "Moje matka byla také nasáklá černým deštěm (radioaktivní déšť po explozích) a byla otrávena. Myslíme si, že nám to předala," doplnil.

Po uzdravení se Jamaguči vrátil do zaměstnání, pracoval jako lodní inženýr. "Pak už byl v pořádku, jen málokdy šlo rozpoznat, že patřil mezi 'přeživší'," cituje The Independeht Tošika.

Jamagučiho dcera Naoko nicméně v minulosti přiznala, že bolestmi její otec ve skutečnosti trpěl celý život. Stejně jako mnozí z 260 000 lidí, kteří apokalypsu přežili.

Mluvit o tom je mým osudem

Z Jamagučiho se stal hlasitý zastánce jaderného odzbrojování. "Zažil jsem dva jaderné výbuchy a přežil jsem. Je mým osudem, abych o tom mluvil," řekl v roce 2006 na půdě OSN s tím, že na příběh Hirošimy a Nagasaki nesmí zapomenout ani další generace.

Tokio teprve v roce 2009 oficiálně uznalo pravdivost Jamagučiho příběhu a potvrdilo, že muž přežil obě exploze. "Moje dvojité vystavení radiaci je teď vládou oficiálně zaznamenáno," komentoval to tehdy více než 90letý senior.

Jamaguči zemřel v nově vybudovaném Nagasaki ve věku 93 let. V roce 2010. Nejstaršího syna přežil o pět let, manželku o rok. Oba podlehli rakovině, což se stalo osudným i lodnímu inženýrovi.

Mnozí lidé ho považovali za jednoho z nejšťastnějších lidí na světě, protože atomový výbuch - navíc z takové blízkosti - přežil hned dvakrát. "Směje se, když se ho ptám, jak je možné, že měl takové štěstí," vyprávěl ještě za života svého otce Tošiko. "Odpověď ale prostě nezná."

 

Právě se děje

Další zprávy