Obama jako první prezident USA navštívil Hirošimu. Duše mrtvých k nám mluví, řekl

Simona Fendrychová Michal Žák Simona Fendrychová, Michal Žák
Aktualizováno 27. 5. 2016 13:10
Barack Obama se stal prvním prezidentem USA, který navštívil japonskou Hirošimu. Město, které koncem druhé světové války srovnala se zemí americká jaderná bomba. U tamního Památníku míru, jenž memento připomíná, položil věnec. V následném projevu připomněl smrt 140 000 lidí a upozornil, že svět má společnou zodpovědnost za to, aby se podobné utrpení neopakovalo. Japonský premiér Šinzó Abe návštěvu označil za "důležitý krok na cestě ke světu bez jaderných zbraní".
Americký prezident Barack Obama u Památníku míru v japonské Hirošimě.
Americký prezident Barack Obama u Památníku míru v japonské Hirošimě. | Foto: Reuters

Hirošima - "Ti, kdo tady zemřeli, byli jako my," prohlásil v Hirošimě americký prezident.

"Svět se na tomto místě navždy změnil. Ale dnes děti tohoto města mohou jít do školy v míru, což je nesmírně cenná věc. Věc, která stojí za to, abychom ji bránili," upozornil Barack Obama a vyzval k budování světa bez jaderných zbraní.

Podle něj je nezbytné, aby si lidé uvědomili svoji vzájemnou propojenost. "Jsme všichni členy jedné rasy. Můžeme se poučit (z minulosti) a můžeme si vybrat příběh, který budeme vyprávět našim dětem. Ten, ve kterém nebudeme tolerovat krutost."

Připomněl, že všichni lidé si jsou rovni. "Naplnění tohoto ideálu nikdy nebylo snadné, ani ve Spojených státech. Ale je to ideál, o který musíme usilovat a který se šíří napříč kontinenty."

Obama zároveň vzdal poctu všem nevinným, kteří za druhé světové války přišli o život, a vyzval k celosvětovému snížení množství nukleárních zbraní.

Šest let příprav

Návštěva amerického prezidenta v Hirošimě se na diplomatické úrovni připravovala více než šest let a pro USA i Japonsko má obrovský symbolický význam.

Prezidentovy kroky sledovaly v přímém televizním přenosu statisíce lidí, kteří viděli nejen minutu ticha, kdy Obama stál před památníkem se skloněnou hlavou a zavřenýma očima, ale i to, jak později s empatickým úsměvem rozmlouval s lidmi, kteří bombardování v roce 1945 přežili.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Jak připomněla agentura ČTK, od počátku je cesta provázená bojem mezi snahou projevit empatii vůči obětem a zkáze, které atomová bomba shozená americkou armádou v srpnu 1945 v Hirošimě napáchala, aniž by se zdálo, že se prezident omlouvá. Stejně tak se nevracel k válečným zločinům Japonců.

Historici americké nálety označují za nezbytný krok, který vyústil v záchranu životů. Šest dnů po svržení bomby totiž Japonsko kapitulovalo. Kritici bombardování naopak tvrdí, že šlo o válečný zločin, protože jeho cílem byli civilisté.

Obamova návštěva má být gestem posílení spojenectví USA a Japonska, což ve svém vystoupení potvrdil i premiér Abe. "Otevíráme teď novou kapitolu učebnic historie," prohlásil Abe a ocenil amerického prezidenta za to, že "obtížné, ale skvělé" rozhodnutí navštívit Hirošimu učinil.

Šéf Bílého domu se v Japonsku účastní summitu nejvyšších představitelů sedmi velkých světových ekonomik G7, kteří mají na programu jednání řadu témat sahajících od oživení světového hospodářství přes změny klimatu a migrační krizi až po boj proti terorismu.

 

Právě se děje

Další zprávy