Těžba začala na podmořském ropném poli Chinguetti, asi 65 kilometrů západně od přístavní metropole Nouakchott v Atlantickém oceánu. Uvedl to Ould Marouani, ředitel státní společnosti Mauretanian Hydrocarbon, která je pověřena dohledem nad prodejem ropy.
Pouštní Mauritánie očekává, že z tohoto pole bude schopna produkovat 75 000 barelů denně po dobu devíti let. Těžbu ovládá australská společnost Woodside Energy.
Přes dva a půl milionu obyvatel žije pod 2 dolary na den
Pro západoafrickou zemi, kterou tvoří z 99 procent sunnitští muslimové a kde žije přes dva a půl milionu obyvatel za méně než dva dolary na den, bude těžba ropy znamenat životně důležitý zdroj peněz.
Islámská země na kraji Sahary zůstává stabilní i přes srpnový převrat vedený vůdcem junty, plukovníkem Mohamedem Ouldem Abdul-Azizem, který svrhl exprezidenta Maaouya Sid-Ahmeda Oulda Tavu.
"Nejde o peníze pro nás. Ropa pomůže všem Mauritáncům," řekl Abdul-Azíz.
Již v průběhu měsíce února vláda avizovala, že založila nový speciální bankovní účet ve státní bance, pomocí kterého bude řídit výnosy z těžby ve snaze zabránit korupci a zabezpečit tak průhlednost ropného průmyslu.
Infobox
ZÁKLADNÍ FAKTA MAURITÁNIE:
hlavní město: Nouakchott
počet obyvatel: 2 684 100
náboženství: sunnitští muslimové
jazyky: arabština, francouzština, místní
měna: ukíja
"Veškerý výnos z ropy bude využit výhradně jako příjem státního rozpočtu," řekl ministr Cheikh Ould Ebbe agentuře AP.
Proč speciální účet? Mauritánská vláda se chce vyhnout problémům, které minulý měsíc postihly Čad. Parlament této africké země změnil legislativu. Nyní může vláda použít příjmy z ropy na cokoliv, nejen na předem schválené účely. Mezi ně měl patřit hlavně boj s chudobou.
To se však nelíbilo Světové bance, která v reakci na to snížila půjčky Čadu o 103 milionů eur a zablokovala jejich londýnský účet u Citibank. To znemožňuje Čadu jakkoliv manipulovat se jeho ropnými prostředky.
Nové mauritánské vládě se také nelíbí, že evropské rybářské lodi drancují zásoby ryb a škodí tak zhruba 30 000 rybářských domácností.