Dva lidé zemřeli při zemětřesení na řeckém ostrově Kos. Zraněných je až 200, Češi mezi nimi nejsou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2017 15:57
Zemětřesení o síle 6,7 stupně zasáhlo v noci na pátek řecký ostrov Kos. Zemětřesení si vyžádalo nejméně dvě oběti. Zprávy hovoří i o 120 až 200 zraněných osobách. Záchranáři prohledávají trosky, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci, a pomáhá i armáda. Na ostrově Kos bylo na několik hodin také uzavřeno letiště. Podle ministerstva zahraničí by ani v Turecku ani v Řecku neměli mezi zraněnými nebo mrtvými být žádní Češi.
Zemětřesení na Kosu. | Video: Reuters

Atény - Nejméně dva lidské životy a až okolo 200 zraněných si na řeckém ostrově Kos v Egejském moři vyžádalo zemětřesení o síle 6,7 stupně, které v noci na pátek zasáhlo oblast poblíž ostrova.

Podle místních úřadů citovaných agenturou DPA jsou oběti z Turecka a Švédska. Média hovoří o 120 až přibližně 200 zraněných osobách, včetně mnoha turistů.

Ministerstvo zahraničí pro Aktuálně.cz uvedlo, že ani v Turecku ani v Řecku by mezi zraněnými a mrtvými neměli být žádní Češi.

"Podle našich údajů by se to vůbec Čechů dotknout nemělo. Samozřejmě že se ale ta situace vyvíjí," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Všichni Češi, kteří jsou zaregistrování v dobrovolném programu Drozd a jsou v Řecku nebo Turecku, od ministerstva dostali textovou zprávu s kontaktem na příslušnou ambasádu. "Prozatím se ale nikdo z Čechů na nás neobrátil s tím, že by řešil nějaké aktuální problémy v důsledku zemětřesení," dodala Valentová.

Zěmětřesení zasáhlo i Rhodos

Podle starosty Kosu otřesy způsobily i značné materiální škody na budovách a v přístavu.

Zemětřesení v Řecku.
Zemětřesení v Řecku. | Foto: Reuters

"Zbytek ostrova nemá žádný problém, jedině hlavní město," řekl starosta ostrova Kos Giorgos Kyritsis. Počet zraněných podle Giorgose Halkidiose z místní správy přesáhl stovku. "Dva či tři jsou ve vážném stavu," dodal.

Zdroje z nemocnice v Kosu uvedly, že asi 20 raněných má zlomeniny.

Záchranáři prohledávají trosky, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci, a pomáhá i armáda. Dva lidé přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní zdravotníky a hasiče.

Otřesy pocítili lidé i na Rhodu. "Trvalo to dlouho, okamžitě jsem s dětmi vyběhla z hotelu," řekla novinářům turistka Sylive Jannotová.

Postiženo je i turecké letovisko Bodrum, kde zdravotníci podle agentury AP ošetřili okolo 350 většinou lehce zraněných.

Letiště obnovilo provoz

Kvůli zemětřesení bylo na Kosu několik hodin uzavřeno letiště.

Z Prahy ve stanovený čas neodletělo na ostrov letadlo, které mělo startovat v 04:40 SELČ. Spoj nakonec odstartoval ve 14:26 a nabral tak více než devítihodinové zpoždění.

Ranní spoj z Brna s plánovaným startem v 05:00 SELČ se na cestu vydal s více než třiapůlhodinovým zdržením.

Zemětřesení v Řecku.
Zemětřesení v Řecku. | Foto: ČTK

Varování před tsunami

Jihozápadní pobřeží Turecka podle americké geologické služby USGS postihlo půl hodiny po středoevropské půlnoci silné zemětřesení o síle 6,7 stupně. Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) vydalo varování před přílivovou vlnou tsunami.

EMSC odhadlo sílu zemětřesení zprvu na 6,6 stupně, později rovněž na 6,7 stupně. Epicentrum situovalo do vzdálenosti 12 kilometrů jižně od letoviska Bodrum. Ohnisko otřesů leželo v hloubce 10 kilometrů. Svědci popisují vysoké vlny, které zřejmě poškodily nábřeží. Úřady doporučily vyhnout se plážím a uchýlit se do bezpečí na výše položených místech.

V Bodrumu poškodila několik obchodů vzedmutá hladina moře, kterou zaznamenali i na Kosu. Turecké úřady varovaly veřejnost před následnými otřesy.

Podle místních médií popraskaly na tureckém pobřeží zdi několika budov a byly poškozeny lodě, které voda vynesla na pobřeží. Také zde turisté i místní strávili noc pod širým nebem či v automobilech.

"Než jsem se stihl zeptat 'co se to děje?', táhlo to naši loď na pobřeží. Najednou jsme byli na břehu, nikdy jsem nic podobného nezažil," citovala turecká agentura Dogan kapitána Metina Kestaneciho, který před zemětřesením spal na své lodi.

Evropská unie nabídla Řecku svou plnou pomoc a podporu, včetně technického vybavení či přístupu k satelitním snímkům evropského systému Copernicus.

V oblasti jsou zemětřesení poměrně častá. Minulý měsíc pobřeží na západě Turecka a řecký ostrov Lesbos postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů, které si na Lesbu vyžádalo jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody. Jedinou obětí byla 57letá žena, kterou zavalily trosky jejího domu. V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí.

Obě země zažily i horší katastrofy. Více než 600 lidí zemřelo na východě Turecka v říjnu 2011 při zemětřesení o síle 7,2 stupně. V roce 1999 dvě mohutná zemětřesení zabila na 20 000 lidí na hustě obydleném severozápadě Turecka. V témže roce v Řecku si 143 životů vyžádalo zemětřesení o síle 5,9 stupně, připomněla agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy