Oxford - Působením elektrického proudu na mozek lze výrazně vylepšit matematické schopnosti. Zjistili to oxfordští vědci, kteří testovali jejich vývoj na skupinách studentů stimulovaných slabým elektrickým proudem vedeným do temenního laloku.
Zlepšení těchto schopností bylo pozorováno i po šesti měsících.
Studie, jejíž výsledky publikoval časopis Current Biology, využila metody "přímé transkraniální stimulace elektrickým proudem", s níž lze cíleně tlumit nebo stimulovat populace nervových buněk.
Skupiny studentů s normálními matematickými schopnostmi byly po šest dní učeny pomocí neznámých symbolů reprezentujících čísla. Během toho byli studenti stimulováni slabým elektrickým proudem.
Pomocí standardních testů určujících početní zdatnost poté vědci testovali jejich schopnost automaticky určit poměr jednoho čísla k druhému a schopnosti správně umístit čísla v prostoru.
V závislosti na směru proudu u nich došlo ke zlepšení nebo naopak zhoršení těchto dovedností. Stimulace kladnou elektrodou (anodou) do pravého temenního laloku a zápornou (katodou) do levého zlepšila obě schopnosti. Opačné nastavení vedlo ke snížení těchto schopností, porovnatelné tomu, jaké bylo pozorováno u dětí a domorodých kmenů se základními početními dovednostmi.
Okolo 20 procent populace trpí lehčími či vážnějšími problémy s počítáním. Mnozí další je ztrácí, ať už postupně s věkem, nebo jako výsledek mrtvice či neurodegenerativních onemocnění. Přes šest procent lidí potom trpí vývojovou dyskalkulií, která jim neumožňuje provádět ani základní číselné úkony.
Právě pro tyto skupiny by mohla být elektrická stimulace užitečnou a život ulehčující pomocí.
Temenní lalok plní mnoho funkcí a kromě schopností číst, interpretovat symboly a zpracovávat čísla je místem, které má na starosti také vnímání dotyků a orientaci v prostoru. Právě funkční a anatomické odchylky v něm jsou zodpovědné jak za nadprůměrné matematické schopnosti, tak za problémy s nimi.
Vyzkoušejte si maturitní testy z matematiky