Nehoda v cele smrti: poprava trvala dvě hodiny

zuk
25. 5. 2007 14:30
Odsouzenec během nepodařené popravy žertoval s dozorci

Lucasville / Praha - Kdyby nešlo o popravu, připomínal by příběh z vězení v americkém státě Ohio nepříliš povedenou divadelní frašku.

Hlavní roli by v ní hrál sedmatřicetiletý Američan odsouzený za vraždu k trestu smrti. Na pódiu by mu sekundovala popravčí četa, která se v cele smrti dvě hodiny marně snaží zabít odsouzence jedem z připravené injekční stříkačky.

Jenže nejde o fikci. Takto nepovedená poprava se ve čtvrtek skutečně odehrála, a to ve věznici Lucasville v USA.

Zabití na několikátý pokus

Kdo je Christopher Newton?
Autor fotografie: www.ohiocathconf.org

Kdo je Christopher Newton?

Američan 37 let odsouzený za vraždu spoluvězně popravený 24. 5. 2007 injekční stříkačkou v Lucasville, Ohio

Za normálních okolností trvá poprava injekční stříkačkou ve Spojených státech zhruba 20 minut. Včera se protáhla na téměř dvě hodiny. Zaměstnancům věznice se až na několikátý pokus podařilo strefit do žíly odsouzence tak, aby jed začal účinkovat.

Mužem čekajícím na smrt byl Christopher Newton. V roce 2001 zabil spoluvězně při šachové partii. A dostal za to trest smrti.

Možnosti odvolat se Newton nevyužil. Prý proto, že nechtěl strávit zbytek života za mřížemi.

Protesty ochránců lidských práv

Podle očitých svědků byl Newton během nevydařené popravy v překvapivě velké psychické pohodě. Agentura AP uvedla, že se "bavil se zaměstnanci vězení, kteří se marně snažili vykonat trest".

"Během popravy si dokonce odskočil na záchod," napsal zpravodajský server Spiegel Online.

Zeleně vyznačené státy již trest smrti zrušily, žluté jej od roku 1976 nevykonaly, v červeně vybarvených státech se i nadále popravuje
Zeleně vyznačené státy již trest smrti zrušily, žluté jej od roku 1976 nevykonaly, v červeně vybarvených státech se i nadále popravuje | Foto: Aktuálně.cz

Proti způsobu, jakým byl rozsudek na odsouzeném vykonán, se přesto mnoho lidí ohradilo. Nelíbí se hlavně Americké unii za lidská práva (ACLU), která už včera vyzvala úřady v Ohiu, aby další popravy okamžitě zastavily.

Smrt stříkačkou: horší než zabíjení psů

Obhájci lidských práv už léta tlačí na to, aby byly popravy injekčními stříkačkami ve všech vězeních v USA zakázány.

Celosvětově působící organizace Human Rights Watch například v dubnu upozornila, že se v Americe lidé popravují způsobem, který - jako příliš krutý - odmítají dokonce i zvěrolékaři.

"USA jsou svědomitější, když jde o zabíjení psů, než když se jedná o lidi," řekla před měsícem Jamie Fellnerová, spoluautorka studie o vykonávání poprav ve Spojených státech.

Proti používání injekčních stříkaček protestují i lékaři a právníci.

Nehod je víc

Newton je už devatenáctým vězněm, na němž byl letos v USA vykonán trest smrti.

Od roku 1976, kdy byl ve Spojených státech znovuzaveden trest smrti, jde o 1077. popraveného.

Nehoda při popravě ale nepotkala jen jeho.

Jak upozornila agentura Reuters, loni odsouzenec v cele smrti při píchnutí stříkačkou zkolaboval. Zanedlouho se ale probral, aby následně oznámil vězeňské službě, že jed "zřejmě nezabral".

 

Právě se děje

Další zprávy