Jako ze špionážního thrilleru. Nálož pod autem i střelec na jachtě likvidují syrské zbrojaře

Martin Novák Martin Novák
9. 8. 2018 16:15
Sýrie pátrá, kdo v neděli zavraždil prominentního zbraňového experta Azíze Asbara. Ukazuje na Izrael, ten ale vše odmítá komentovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Na Azíze Asbara čekal v neděli ráno před domem jeho řidič ve městě Masjáf na severozápadě Sýrie. Asbar přešel k vozu, aby si otevřel dveře, ale za kliku už nevzal. Výbuch nálože připevněné k motoru oba muže na místě usmrtil.

Azíz Asbar byl mimořádně důležitou postavou syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Špičkový armádní expert se podílel na výrobě raket a věděl mnoho o syrské produkci chemických zbraní.

Vyšetřovatelé OSN obvinili Asadovy vojáky z toho, že střely s chemickou náplní několikrát nasadili během války proti povstalcům i civilnímu obyvatelstvu. A Masjáf je město, kde se nachází jedna z továren na výrobu balistických střel.

Režim tak přišel o prominentního zbrojaře. K atentátu se okamžitě přihlásila opoziční ozbrojená skupina Tahrír al-Šám, bojující proti Asadovi. Způsob likvidace zbrojního experta i pozice, kterou v režimu zastával, ale ukazují spíš na izraelskou stopu.

Zbraňové centrum jako terč

Americký deník New York Times s odvoláním na nejmenovaný syrský vládní zdroj uvádí, že Izraelci se zaměřili na Asbara jako na potenciálně velmi nebezpečnou osobu už před začátkem války v Sýrii v roce 2011. Spolupracoval totiž na zbrojních programech s lidmi z Íránu a Severní Koreje. Šéfoval takzvanému oddělení číslo 4 v Syrském centru pro výzkum a vědecká studia, jak se oficiálně nazývá středisko pro vývoj zbraní.

Jinými slovy Asbar byl člověkem, který šéfoval vývoji a testům zbraní použitelných proti Izraeli. Budovu Syrského centra pro výzkum a vědecká studia poničil loni nálet a požár.

O rok později zemřel během večeře ve městě Tartús na pobřeží Středozemního moře syrský generál Muhammad Sulejmán. O život ho připravil přesnými ranami do hlavy a krku ostřelovač, který pálil z jachty na moři.

Sulejmán patřil k nejužšímu okruhu poradců prezidenta Asada a měl na starosti "speciální vojenské projekty". Mezi ně zřejmě patřila i stavba atomového reaktoru u města Dajr az-Zaur, kterou v roce 2006 zničily izraelské bombardéry. S budováním tohoto reaktoru pomáhali Syřanům Severokorejci.

Izraelský strach z budoucnosti

Experti na jaderné zbraně či výrobu raket z Íránu nebo Sýrie se v posledních letech několikrát stali terčem atentátu. Někdy úspěšného, jindy ne.

Izrael tyto akce zásadně nekomentuje. Izraelské nálety v Sýrii často míří na sklady zbraní a kasárna íránských vojáků nebo příslušníků libanonského hnutí Hizballáh. Írán a Hizballáh pomáhají vojensky v syrské válce Asadovi, zároveň jsou nepřáteli Izraele.

Nyní se izraelští politici obávají, že Írán a Hizballáh zneužijí Asadova vítězství ve válce k vybudování základen v Sýrii a k přípravě na budoucí konflikt s Izraelem. Hlavní podíl na Asadově politickém přežití má nicméně Rusko, které Izrael zatím marně nabádá, aby přimělo íránské vojenské síly k odchodu ze Sýrie.

"Na Blízkém východě jsou denně stovky výbuchů a různých vyřizování účtů. A vždy z toho obviňují nás. Nebereme to příliš vážně," reagoval na zprávu o násilné smrti Asbara izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.

Ministr pro zpravodajské služby Jisrael Katz byl v rozhovoru pro izraelský rozhlas sdílnější: "Samozřejmě tyto věci nekomentujeme a ani já se nechystám to komentovat. Mohu pouze potvrdit, že dotyčný muž se podílel na výrobě chemických zbraní a raket schopných zasáhnout Izrael. Takže pochopitelně vítám jeho konec."

Podívejte se na video, jak Izrael bombarduje íránské cíle v Sýrii

Odveta. Izrael bombardoval íránské cíle, některé jeho rakety sestřila Sýrie | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy