reklama
 
 

USA zvažují vydání Gülena do Turecka, aby přiměly Erdogana k uvolnění tlaku na Saúdy

Aktualizováno 15. 11. 2018 20:51
Bílý dům hledá cesty, jak dostat tureckého duchovního Fethullaha Gülena ze Spojených států, aby bylo možné přimět tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k uvolnění tlaku na Saúdskou Arábii kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Oznámila to ve čtvrtek televize NBC s odvoláním na informované americké úředníky. Rijád je spojencem Washingtonu a USA nemají zájem na jeho veřejném ponížení.

Bílý dům se může vyhoštěním Gülena pokusit o zmírnění Erdoganova hněvu, který vražda saúdského novináře Chášukdžího na saúdském konzulátu v Turecku vyvolala. Otevřelo by to cestu k tomu, aby zůstalo zachováno těsné spojenectví prezidenta Donalda Trumpa s kontroverzním saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, uvedla americká televize.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti dostaly podle NBC pokyn, aby znovu prozkoumaly tureckou žádost o vyhoštění Gülena, kritika tureckého režimu, který žije od konce 90. let v americkém exilu.

Na ministerstvo vnitřní bezpečnosti prý směřovala žádost o informaci ohledně Gülenova právního postavení v USA. Turecký duchovní je podle americké televize držitelem takzvané zelené karty opravňující k trvalému pobytu ve Spojených státech.

Erdogan považuje Gülena za strůjce neúspěšného předloňského pokusu o státní převrat.

Od nezdařeného pokusu části armády o puč v červenci 2016, který si vyžádal životy 250 lidí, provádí turecká policie operace proti údajným stoupencům Gülena pravidelně. Zadrženy byly desítky tisíc lidí. Ankara o vydání Gülena opakovaně, ale bezvýsledně žádá.

Saúdská Arábie je pro blízkovýchodní politiku USA klíčová, připomíná NBC. Trump považuje přátelský vztah s bin Salmánem za klíč k potlačení íránského vlivu v regionu a k dosažení dohody mezi Izraelem a Palestinou. Turecko je spojencem USA v NATO a má zřejmě důkazy o okolnostech Chášukdžího vraždy, které mohou vyvolat mezinárodní kritiku Rijádu.

autor: ČTK | 15. 11. 2018 18:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama