Turecko odsoudilo 21 lidí na doživotí za vojenský převrat z roku 1997

ČTK ČTK
13. 4. 2018 20:03
Při převratu v roce 1997 donutila část armády k rezignaci islamistického premiéra Neçmettina Erbakana.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - Turecký soud v pátek vynesl doživotní tresty vězení pro 21 osob za svržení islamistické vlády v roce 1997, dalších 68 osob soud zprostil obžaloby. Informovala o tom agentura Reuters.

Mezi odsouzenými figuruje i bývalý náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ismail Hakkim Karadayi a jeho zástupce Cevik Bir. Odsouzení se mohou odvolat a až do vyřízení odvolání mohou kvůli vysokému věku zůstat na svobodě.

Události roku 1997 bývají označovány jako postmoderní převrat, protože při nich nepadl ani jediný výstřel, nebyl rozpuštěn parlament, ani nenásledovala vojenská vláda. Vedení armády tehdy donutilo k rezignaci islamistického premiéra Neçmettina Erbakana, jehož vystřídala nová, neislámská vláda jmenovaná tehdejším prezidentem Süleymanem Demirelem.

Ještě před svržením premiéra Erbakana donutilo vedení armády premiéra podepsat několik dekretů, například jeden z nich zakazoval státním zaměstnankyním nosit šátek, podle dalšího se uzavřely náboženské školy.

Nynější soud začal v roce 2013 původně proti 103 obviněným. Čtyři z nich během procesu zemřeli, deset bylo už dříve obvinění zproštěno.

Turecká armáda bývá považována za garanta sekulárního státu a dalších principů, na nichž Tureckou republiku roku 1923 postavil Mustafa Kemal Atatürk. Armáda od té doby svrhla tři vlády v letech 1960, 1971 a 1980.

O puč se část armády neúspěšně pokusila i v noci z 15. na 16. července 2016, kdy při těchto událostech zemřelo na 270 lidí. Vláda puč potlačila a odpovědnost za něj přičetla hnutí Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož příznivce režim jako opozici dlouhodobě pronásleduje. Gülen obvinění z pokusu o puč odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy