Návštěva jaderné elektrárny je ve Švédsku hitem

Barbara Lewisová (Reuters)
18. 11. 2007 7:13
Na výlet do atomové elektrárny vyrazila třetina Švédů

Forsmark - Není to sen každého z nás, ale ve Švédsku si ho ročně plní tisíce lidí. Na opuštěné pobřeží ve Forsmarku turisté míří, aby zde navštívili jadernou elektrárnu.

Do jedné ze tří švédských jaderných elektráren tak ročně zamíří 15 tisíc návštěvníků. Obléknou se do ochranných oděvů, na krk si pověsí dozimetry, které monitorují míru radiace a prohlídka může začít.

Nils Sundquist, který žije jižně od Stockholmu, je pravidelným návštěvníkem Forsmarku: "Myslím, že jsme se už naučili, že jaderná energie není nebezpečná."

Na prohlídku do elekráren chodí již 35 let

A ve Švédsku, kde některou z jaderných elektráren navštívila už třetina občanů, je to asi pravda. Dveře jaderných elekráren se návštěvníkům poprvé otevřely již před třiceti pěti lety.

"K vidění je obří průmyslový komplex, nic víc," říká Torsten Bohl ze společnosti Vattenfall , která elektrárnu ve Forsmarku vlastní.

Návštěvnost si chválí, přesto přiznává, že po nejhorším incidentu v historii švédské jaderné energetiky z července 2006 určitý pokles zájmu zaznamenali. Závada na elektrickém vedení vedla k dočasnému výpadku kontrolních panelů a veřejnost dala najevo své obavy.

Manažer Bjorn Johannson je však přesvědčen, že vše se podařilo rychle napravit. "Jsme lepší než před 25. červencem 2006, ale nejsme bezchybní. Vznášeli jsme se v oblacích a opět jsme spadli zpátky na zem," připustil.

Na cestě k zelené energii

Švédsko, které se v současnosti posunuje od jaderné energie a fosilních paliv směrem k zelené energetické politice, rozhodlo o postupném uzavírání jaderných elektráren v referendu v roce 1980.

"Švédsko má šanci stát se mezinárodním modelem alternativního přístupu," míní ministryně pro udržitelný rozvoj Mona Sahlinová.

Do roku 2020 se má vzdát také fosilních paliv a razantně snížit emise skleníkových plynů. "Máme velmi ambiciózní plány, ale nemyslím si, že se nám do roku 2020 podaří úplně se vzdát ropy," připouští Stefan Edman z vládní komise prověřující energetickou závislost země.

 

Právě se děje

Další zprávy