Šéf agentury pro atom: Temelín není žádná hrozba

redakce DOM, čtk
26. 8. 2007 19:05
Smiřte se s existencí Temelína, řekl Baradej
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jihočeská jaderná elektrárna Temelín získala silného zastánce. Podle ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammada Baradeje totiž nepředstavuje žádné nebezpečí.

"Mohu to říct s klidným svědomím, neboť tady v Rakousku žiji," dodal držitel Nobelovy ceny za mír v rozhovoru pro rakouský magazín Profil, který vyjde v pondělí.

Podle internetových stránek listu Der Standard, které dnes na rozhovor upozornily, doporučil Baradej Rakušanům, aby se "nesoustředili na skutečnost, že tato elektrárna je, ale více na bezpečnost atomové elektrárny". "O Temelín si nedělám ani ty nejmenší obavy," prohlásil šéf MAAE, která sídlí ve Vídni.

Aktivisté z hornorakouské organizace Atomstopp však dnes v oficiální tiskové zprávě označili Baradejovo ohodnocení situace ohledně Temelína za nesprávné a jeho rady za "pochybné".

"Šéf MAAE Baradej hovoří v hádankách. Na jedné straně tvrdí, že lidé se nemusejí Temelína obávat, ale na druhé straně požaduje, aby se lidé starali o bezpečnost atomové elektrárny. Jedná se o protiklad, který vrhá na znalosti šéfa MAAE více než podivné světlo," stojí v prohlášení aktivistů Atomstoppu, kteří ve čtvrtek pohrozili na září novými blokádami česko-rakouské hranice.

Aktivisté hrozí dalšími blokádami

Provoz jihočeské elektrárny je dlouhodobě trnem v oku rakouským odpůrcům jaderné energie i některým rakouským politikům. Českou stranu obviňují z porušování ujednání z Melku, která Praze mimo jiné ukládají povinnost informovat Vídeň o poruchách v Temelíně.

Podle jejich názoru tak Česko nečiní. Snaží se proto přimět rakouskou vládu, aby kvůli Temelínu podnikla proti České republice právní kroky. Aktivisté z hnutí Atomstopp hrozí také dalšími blokádami česko-rakouské hranice.

Česká vláda námitky rakouských odpůrců Temelína považuje za neopodstatněné a odmítá i blokády hranice. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vzbudil v Rakousku bouři nevole, když v polovině května označil organizátory těchto protestů za "magory".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy