Návrh: Ať je Rada OSN pro lidská práva

rst, ČTK, Reuters
7. 3. 2006 0:00
New York - Držitelé Nobelovy ceny míru podporují vytvoření Rady OSN pro lidská práva. Spojené státy jsou proti.

Pět laureátů Nobelovy ceny za mír, včetně bývalého amerického prezidenta Jamese Cartera, v neděli podpořilo kompromisní návrh na reformu nynější Komise OSN pro lidská práva.

V článku, který otiskl americký list The New York Times, ocenili navrhovanou Radu OSN pro lidská práva, jež by nahradila do značné míry zdiskreditovanou komisi.

Návrh, který po mnoha měsících jednání předložil koncem února předseda Valného shromáždění OSN Jan Eliasson, obsahuje "mnoho pozitivních prvků", tvrdí laureáti Nobelovy ceny.

EU, Japonsko pro - USA proti

Zatímco Evropská unie a Japonsko návrh podporují, proti se staví Spojené státy.

"Jsem zarmoucen postojem USA," prohlásil generální tajemník OSN Kofi Annan. Přesto Annan pochválil USA za "vůdcovství a morální postoj ohledně lidských práv" a doufá, že Spojené státy "změní názor."

"Je to důležité rozhodnutí, které musí padnout jak nejdříve to půjde," řekl Annan.

Americký velvyslanec při OSN John Bolton včera uvedl, že Washington bude volit "ne" pokud k volbě dojde.

Bolton řekl, že chce zpřísnit podmínky pro účast v Radě tak, aby země, které samy porušují lidská práva nemohly získat sedadlo a naopak, požaduje, aby Spojené státy získaly místo "jednodušší cestou", píše agentura Reuters.

Generální tajemník OSN Kofi Annan
Generální tajemník OSN Kofi Annan | Foto: Aktuálně.cz

"Slabý kompromis"

"Někteří tvrdili, že jde jen o slabý kompromis. S tím nesouhlasíme," uvedli laureáti, mezi nimiž jsou bývalý korejský prezident Kim Te-džung, jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, bývalý kostarický prezident Oscar Arias a íránská aktivistka Širín Ebadíová.

Nová rada by měla mít 47 členů na rozdíl od třiapadesátičlenné komise, která byla kritizována za to, že se jejími členy stávaly i země samy potlačující lidská práva jako Súdán, Kuba a Zimbabwe.

USA oznámily, že budou proti navrhované reformě hlasovat, pokud v ní nebudou záruky, že se členy nemohou stát právě takové země.

Nicméně držitelé Nobelovy ceny zdůrazňují, že členy musí schválit polovina VS OSN, tedy 96 zemí, a nebudou již jen jmenovány - jako dosud - svými regionálními skupinami. To by mělo zaručit, že v ní budou země "více oddané lidským právům".

Po celý rok

Stejně tak oceňují, že rada bude zasedat průběžně celý rok a nebude se scházet "k jednomu vysoce zpolitizovanému zasedání za rok".

Dalším kladem návrhu je fakt, že zajišťuje "výrazný podíl" skupin na ochranu lidských práv na práci rady. "Návrh ve VS OSN je významným a smysluplným zlepšením oproti nynější komisi.

Znovu otevřít jednání by tyto zisky ohrozilo a pomohlo by těm, kdo dávají přednost slabšímu systému," uvedli držitelé Nobelovy ceny míru.

 

Právě se děje

Další zprávy